Хърватия изостава от България в Доха

Доха, 29 март 2022 г. – Хърватия победи България с 2:1 в приятелски международен мач във вторник на стадион Education City в Доха.

След 20 минути Хърватия изостана с 1-0, завършвайки двумачното си пътуване до Катар с два гола за пет минути.

Треньорът Слотко Талик направи 10 смени, които изравниха за Словения в събота, но реши да запази формата 3-5-2. Той направи своя международен дебют в средата на терена с бившия капитан на U21 Никола Моро, по-ниския майор и Марио Басалик.

Никола Влашич и Марко Ливоза започнаха напред, а Томакоз Вида получи капитанската лента и започна задното трио с Майлс Скорик и Дуйе Алета-Кар. Мислав Орчик и Борна Парисич започнаха странично.

Хърватия контролираше владението от самото начало. Те ще бъдат приближени от далечните усилия на Мороу и Парисик.

България създаде два полушанса в контраатака, принуждавайки вратаря Ивица Ивичич да се защитава добре при опит.

По време на почивката Талик въведе Иван Перишич и Мадио Ковачич, като веднага Перишич се появи опасен отляво и отправи изстрел.

България се доближи до гол в 50-ата минута, но Ивушич отново изпълни задачата. Арсик избръсна гредата със свободен удар в 59-ата минута.

Половин час по-късно Толич смени двамата си нападатели Анджей Грамарич и Андре Путмир, но минути по-късно Чалета-кар взе втория му жълт картон и Хърватия остана с 10 души.

България поведе в 69-ата минута, когато Грил Деспотов отбеляза и не сбърка, след като даде топката на Арсен Венгер за атаката на Хърватия. Нападателят на Лудокорец беше изгонен, след като получи втори жълт картон за сваляне на фланелката на тържества.

READ  44-та шахматна олимпиада: FM Wanyama се завръща срещу българския IM Petko

Хърватия получи дузпа в 75-та минута, когато Кромарич беше съборен в наказателното поле и резервният Лука Модрич отбеляза 21-ия си гол на хърватска фланелка, за да изпрати вратаря 1-1 в грешната посока.

Хърватия поведе с 2-1 за пет минути благодарение на превъзходно соло усилие на Крамерик. Нападателят на Хофенхайм, който отбеляза в събота срещу Словения, пресича нещастния български вратар и обърна двамата в наказателното поле, преди да стреля в мрежата.

България беше близо до изравняване в последните етапи на мача, но добрата защита на Barசிக்கa ги нокаутира.

В петък Хърватия ще научи кога ще бъдат изтеглени съперниците на отбора на Световната купа. Следващите им мачове започват в Лигата на нациите на УЕФА през юни.