Хърватия изостава от България в Доха

Доха, 29 март 2022 г. – Хърватия победи България с 2:1 в приятелски международен мач във вторник на стадион Education City в Доха.

След 20 минути Хърватия изостана с 1-0, завършвайки двумачното си пътуване до Катар с два гола за пет минути.

Треньорът Слотко Талик направи 10 смени, които изравниха за Словения в събота, но реши да запази формата 3-5-2. Той направи своя международен дебют в средата на терена с бившия капитан на U21 Никола Моро, по-ниския майор и Марио Басалик.

Никола Влашич и Марко Ливоза започнаха напред, а Томакоз Вида получи капитанската лента и започна задното трио с Майлс Скорик и Дуйе Алета-Кар. Мислав Орчик и Борна Парисич започнаха странично.

Хърватия контролираше владението от самото начало. Те ще бъдат приближени от далечните усилия на Мороу и Парисик.

България създаде два полушанса в контраатака, принуждавайки вратаря Ивица Ивичич да се защитава добре при опит.

По време на почивката Талик въведе Иван Перишич и Мадио Ковачич, като веднага Перишич се появи опасен отляво и отправи изстрел.

България се доближи до гол в 50-ата минута, но Ивушич отново изпълни задачата. Арсик избръсна гредата със свободен удар в 59-ата минута.

Половин час по-късно Толич смени двамата си нападатели Анджей Грамарич и Андре Путмир, но минути по-късно Чалета-кар взе втория му жълт картон и Хърватия остана с 10 души.

България поведе в 69-ата минута, когато Грил Деспотов отбеляза и не сбърка, след като даде топката на Арсен Венгер за атаката на Хърватия. Нападателят на Лудокорец беше изгонен, след като получи втори жълт картон за сваляне на фланелката на тържества.

READ  Българската Blackbeak Capital купува миноритарен дял в румънската Vertino Green Foods

Хърватия получи дузпа в 75-та минута, когато Кромарич беше съборен в наказателното поле и резервният Лука Модрич отбеляза 21-ия си гол на хърватска фланелка, за да изпрати вратаря 1-1 в грешната посока.

Хърватия поведе с 2-1 за пет минути благодарение на превъзходно соло усилие на Крамерик. Нападателят на Хофенхайм, който отбеляза в събота срещу Словения, пресича нещастния български вратар и обърна двамата в наказателното поле, преди да стреля в мрежата.

България беше близо до изравняване в последните етапи на мача, но добрата защита на Barசிக்கa ги нокаутира.

В петък Хърватия ще научи кога ще бъдат изтеглени съперниците на отбора на Световната купа. Следващите им мачове започват в Лигата на нациите на УЕФА през юни.