Ван Уйтванк, Димитров победа;  Статут на Белгия и България

Ван Уйтванк, Димитров победа; Статут на Белгия и България

ПЪРТ, Австралия – Алисон ван Уйтванк откри кампанията за Обединената купа на Белгия с победа с 6-1, 3-6, 6-3 над българката Изабела Шиникова за 1 час и 43 минути. Във втория каучук обаче Григор Димитров победи Давид Гофен с 6-4, 7-5 и изравни.

Ван Уйтванк, петкратна титла на Hologic WTA Tour, влезе като фаворит срещу номер 381 в ранглистата Шиникова и достигна тази точка през първия половин час. Тя спечели осем от първите 10 игри и отиде на почивка с 2-1, докато Шиникова допусна двойна грешка два пъти във втория сет.

Флипкенс, Димитров капитан Обединена купа

Но Шиникова, която не показа никакви признаци на контузия на крака, получена по време на загубата си в три сета от гъркинята Деспина Бабамичаел в първия ден, се оттегли. 31-годишният играч добави разнообразие към играта си, добавяйки фини чипове и дропшотове към агресивната си тактика, за да обърне втория сет.

Броят на грешките на Ван Уйтванк се увеличи от шест на 20, докато той се бореше да се приспособи. Постигайки уинъри и в двата сета, Шиникова взе пет от следващите шест игри, за да изравни мача и да се стреми към шеста победа в топ 100 в кариерата си.

Началото на третия сет видя първокласен тенис и от двете състезателки, като Ван Уйтванк намери точен лоб уинър от пръстите си в първия гейм, а Шиникова гони нагоре-надолу по корта, преди да намери пас във втория. 72-ата в ранглистата Ван Уйтванк възвърна позицията си в шестата игра, като направи успешен дроп-шот и се възползва от две двойни грешки на Шиникова, за да направи пробив с 4-2.

READ  ПРЕГЛЕДИ НА ФАЙЛОВЕ: Разрушеният съветски военен мемориал в София, България | Национално видео

Беше решаващо. Ван Уйтванк, сега отново на сервис, подпечата победата при първия път на запитване, удряйки форхенд по линията на форхенд на мачбол за 31-ия уинър за деня.

След това Димитров удържа най-добрия белгийски ATP играч Гофен в сблъсък наопаки. Той беше капитан на отбора на България, който записа ключова победа, като завърши наравно сблъсъка на страната си от група А с Белгия с 1-1.

ATP №28 Димитров пречупи сета за втори път в 10-ия гейм, за да изтрие ранната преднина на българина от 4-1 в първия сет, след като Кофин върна три поредни гейма.

След като двойката си размени брейк в първите две игри от втория сет, ключовите моменти от 1 час и 42 минути среща дойдоха в третата игра. Димитров се зарови дълбоко в лицето на някои резки ретури на Кофин, за да отблъсне шест точки за пробив и да задържи подаването, оставяйки белгийския шесткратен титляр от ATP Tour разочарован.

Както и в първия сет, Димитров направи късен ход, за да вземе втория сет и съответно мача. Той се възползва от някои от разхлабените удари на Гофен, за да направи пробив 7-5 и да подпечата победата.

Победата увеличи рекорда на бившия ATP No.3 Димитров срещу Гофен до 9-2. Това ще бъде първата среща на двойката на ниво турнир от 2020 г., когато Гофен победи българина в три сета на друго групово събитие, ATP Cup.

След като беше близо до победата над номер 4 на ATP Стефанос Циципас в първия си мач на сингъл в четвъртък, Димитров беше щастлив да изведе отбора си в класацията.

READ  Nexo prouce: Четирима са обвинени след нахлуване в офиси на криптовалути в България

„Щастлив съм, че успях да запазя позицията си“, каза Димитров в интервюто си на корта. Беше хубаво да играем при добри условия.“