25 години от олимпийската титла на българската царица в скока на височина

Четвърт век се навърши, откакто днешният президент на БОК Стефка Костадинова добави златен олимпийски медал към медалната си колекция. Събитията от 3 август 1996 г., които се разиграха в една гореща вечер пред 85 000 зрители на Centennial Olympic Stadium в Атланта, са сред най-драматичните и запомнящи се в историята на спорта.

Световната рекордьорка в скока на височина Стефка Костадинова заминава за Олимпийските игри в Атланта през 1996 г. с ясното съзнание, че това е последният й шанс за олимпийска титла. Тя беше най-добрата състезателка в скока на височина и стигна до Съединените щати, преодолявайки 205 см 20 пъти, докато всички останали го направиха 5 пъти. Въпреки десетилетното си съвършенство в скока на височина, тя знаеше, че няма да е лесно, но беше напълно готова на всичко, за да постигне мечтата си да спечели олимпийския златен медал, който й липсваше.

Квалификациите преминаха спокойно за нея, като тя зае първото място в групата без грешки. Но на финала имаше неочаквано препятствие за гръцката бегачка Ники Бакоянис, която имаше Игрите на живота си. Точно както на Олимпийските игри в Сеул през 1988 г., когато Костадинова запази второто място, нейните 203 см височина се превърнаха във важен етап. До 201 см Стефка, Бакоянис и Анна Бабакова водеха заедно, като лидерите бяха българката и украинката, които не допуснаха грешки. На 203 см Бабакова се оттегли, но Бакоянис подобри гръцкия рекорд от третия си опит… От първия си опит Стефка преодоля 203 см и остана начело. Летвата беше вдигната до 205, но гръцката атлетка не успя да я надскочи. Костадинова успя да прелети над летвата и вече никой не можа да й вземе златния олимпийски медал.

READ  Спортен Икар отива при плувеца Петър Мицин, най-добрият отборен състезател в женския отбор на България по шахмат

Българският състезател спечели златото на игрите в Атланта в едно от най-силните олимпийски състезания в историята на тази дисциплина.

Девет години след като постави световния рекорд в скока на височина (209 см, Рим), Стефка Костадинова добави единствения медал, който наистина й липсваше, към колекцията си от медали. Със златния си медал в Атланта българската спортистка влезе в клуба на световните знаменитости и се превърна в една от най-великите жени в историята на спорта.

Редактор: Елена Къркаланова / По материали на БНР – “Хоризонт”/

Английски: Александър Марков

Снимки: Библиотека