България спечели първото по рода си Спешъл Олимпикс Европейско първенство по баскетбол

България спечели титлата в първия обединен Европейски турнир по баскетбол със Спешъл Олимпикс с участието на играчи със и без интелектуални затруднения. Състезанието се проведе между 13 и 16 октомври в италианския град Сансеполкро. По пътя си към върха българският отбор на Спешъл Олимпикс победи сръбския Спешъл Олимпикс с време 37:22 и два италиански отбора – италианския Спешъл Олимпикс (отбор Мореа) с време 26:17 и италианския Спешъл Олимпиада (Отбор Абруцо) с време 28:23.

В турнира се състезаваха 240 състезатели, мъже и жени, със и без умствени увреждания. Те бяха разделени на 24 отбора и представляваха 16 държави: Белгия, България, Кипър, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Норвегия, Полша, Румъния, Сърбия и Испания.

„Участието на български състезатели от Спешъл Олимпикс в този турнир е от голямо значение за тяхното спортно развитие и социална интеграция“, каза Марианна Борукова, доцент в НСА „Васил Левски“ и треньор по баскетбол на българския отбор от Спешъл Олимпикс. от българската баскетболна програма Спешъл Олимпикс, имаме Възможности за участие в обединени турнири по баскетбол 3х3. Тук играхме 5×5, което е наистина важно за самочувствието и мотивацията на спортистите да продължат да растат.“

Българската Спешъл Олимпикс участва в международното състезание с десет атлети, шестима от които с умствени увреждания.