Турция печели 5 златни медала от Световното първенство по бокс за жени

Турските състезатели спечелиха общо пет златни медала на шампионата на Международната боксова асоциация на жените в петък.

Турският боксьор Bos Naz Çakiroğlu спечели златния медал в категория до 50 кг.

Чекироглу победи Ингрит Лорена Валенсия Виктория в Колумбия с 5:0 във финала на лека муха при жени.

Бронзовите медали бяха поделени между Азиза Юкупова от Узбекистан и Лаура Фуертес Фернандес от Испания.

25-годишният Чакироглу отпадна от монголците Монгонсаран Белсан в първия кръг, алжирката Ромеса Буалем във втория, Ера Кордеро Вилегас в четвъртфиналите и Фернандес в полуфиналите.

Националната състезателка Хатидже Акбаш се състезава със своя опонент от Тайланд Предакамон Тинтаптай на Световното първенство по бокс за жени в Истанбул, Турция, 20 май 2022 г. (АА Снимка)

В категорията бантам при жените (52-54 кг) Хатидже Акбаш взе златния медал в петък, след като победи румънката Лакрамивара Перегук с 3-2 на финала.

Казахката Дина Зуламан и Предакамон Тинтаптай от Тайланд си поделиха бронза.

След като премина първия рунд без мач, турската боксьорка победи германката Зина Насар във втория рунд, следвана от арменката Екатерина Сичева в третия рунд, българката Станимира Петрова в четвъртфинала и Тинтаптай в полуфинала.

Това е третото злато за Турция в организацията, като Айше Чакири взе още една голяма награда в категория до 48 кг за жени в четвъртък.

По-късно в петък олимпийският боксьор Буцинас Сурминили спечели златния медал във финала в категория 63-66 кг.

23-годишният Сурминели победи канадския противник в полутежка категория Чарли Кавана, за да стане световен шампион за втори път.

Преди това тя печели златни медали на Световното първенство през 2019 г. и на Олимпийските игри в Токио през 2020 г.

Накрая турчинът Шнур Демир спечели златния медал в категория над 81 килограма.