Лудогорец влиза в историята с 10-та поредна титла на България

От Ангел Красимиров

RAZGRADE, България (Ройтерс) – Лудогорец постигна рекорд за 10-и пореден път в най-добрия полет на България в четири поредни мача, побеждавайки перуанската Стара Загора с 3: 1 във вторник, за да запише най-дългата титла в Европа.

Базираният в Разград клуб, който не е бил в реална опасност през сезона, има 14 точки преднина пред ЦСКА София и 15 точки пред третото място на Локомотив Пловдив, който има мач под ръка, но има нисък удар с глава . заглавен запис.

Българското крило Кирил Десподов, нает от Каляри, изведе домакините напред преди половин час, но конгоанският нападател Гай Макота изравни с дузпа седем минути преди полувремето след проверка на VAR след игра с Оливие Вердон.

Полузащитникът на Лудогорец Доминик Янков вкара гол в 79-ата минута, докато румънският нападател Клаудио Кесеро, най-добрият голмайстор на лигата със 17 попадения, добави третия, след като излезе от пейката, за да спечели победата, която затвърди господството на орлите в балканската държава.

„Това е първата ми българска титла и мисля, че я заслужаваме“, каза литовският треньор Валдас Дамбраускас, който спечели девет титли у дома и в Латвия.

„Бяхме най-добрият отбор в турнира.“

Дамбраускас е третият треньор на Лудогорец в този период, след като пое поста през януари, наследявайки временния треньор Станислав Генчев, който замени Павел Верба след уволнението му през октомври.

Лудогорец беше повишен в Първа дивизия за първи път през 2011 г. и взе първата си титла на следващата година. Те също така спечелиха купата на България два пъти и четири Суперкупа през последните осем години.

READ  Къде да гледате мача за Суперкупата на УЕФА между Реал Мадрид и Айнтрахт Франкфурт: телевизионни партньори, пряко предаване

ЦСКА София, който спечели девет поредни титли между 1954 и 1962 г., е най-успешният български клуб в страната с 31 титли, следван от Левски София с 26 титли и Лудогорец.

Линкълн Ред Импс от Гибралтар споделят европейския рекорд за поредни титли в лигата (2003-2016) и Сконто Рига от Латвия (1991-2004), които са спечелили 14 поредни.

(Доклад от Ангел Красимров; Монтаж от Кен Ферис)