Карлос Алкарас срещу Новак Джокович във финала при мъжете

Сърбинът Новак Джокович се завръща срещу испанеца Карлос Алкараз във финала на сингъл при мъжете в ден 14 от Шампионата по тенис на Уимбълдън в Лондон, неделя, 16 юли 2023 г. (AP Photo/Alastair Grant)

Новак Джокович се стреми да спечели третата си голяма титла през 2023 г. и 24-та в бляскавата си кариера. На пътя му в All England Club стои първият поставен Карлос Алкараз, който преследва първата си победа на Уимбълдън и втори турнир от Големия шлем като цяло.

След като Джокович спечели първия сет с 6-1, вторият сет определи типа движение напред-назад, очаквано от това зараждащо се съперничество. Джокович първоначално падна с 2-0, преди да отстъпи, като сетът остана на сервис до тайбрека. Алкараз трябваше да отвърне на една-единствена точка от Джокович, преди в крайна сметка да надделее с 9-7 в тайбрек, за да изравни мача в един сет. Той също така прекрати невероятната серия на Джокович от Големия шлем от 15 последователни победи в тайбрек.

Алкарас продължи инерцията, като проби на Джокович в първия гейм на третия сет. Той го счупи отново, за да поведе с 4-1 в един от най-вълнуващите мачове в историята на Уимбълдън. Числата не лъжат: 33 точки, 13 равенства, близо 27 минути. Алкараз взе осем точки от Джокович – и имаше седем точки за пробив – преди да спечели. След това той направи бърза работа в останалата част от сета, за да спечели с 6-1 и да поведе два сета към едно в мача.

Джокович не мина лесно. След дълга пауза между третия и четвъртия сет, той отново се върна и проби Алкарас в петия гейм. Джокович се измъкна оттам, за да изпрати мача в решаващия пети сет.

READ  САЩ налагат санкции на български служители и компании за корупция

Алкараз изглеждаше така, сякаш ще се бори да се възстанови. Спасяване на пробив във втория гейм от петия сет сякаш го вдъхна нов живот. В следващия мач последва пробив на Джокович.

10:48 сутринта ET – Джокович нахлу в мрежата за вълнуващо спасяване, за да задържи подаването си и изравни втория сет с пет.

10:25 сутринта ET – Джокович държеше сервис, за да удържи втория сет дори при 3-всичко.

10:04 сутринта ET Джокович не губи време да отвърне на услугата, пробивайки Алкарас в третия гейм от втория сет.

9:58 сутринта ET – Въпреки загубата на първия сет, Алкарас започна бързо във втория, като спечели първия мач и изглеждаше по-утвърден в първия си финал на централния корт. Алкарас води с 2-0 след пробив на Джокович. Това беше четвъртият мач, който Джокович загуби в тазгодишния турнир.

9:45 сутринта ET – Алкараз успя да спечели отново мача, преди доминиращият Джокович да нанесе последния удар на първия сет, за да спечели с 6-1. Според ESPN Джокович е със 79-1 за всички времена на Уимбълдън, когато спечели първия сет.

9:38 сутринта ET Джокович започна бързо срещу Алкарас, повеждайки с 5-0 в първия сет. Сърбинът се изправи пред точка за пробив в четвъртия гейм, преди най-накрая да победи младия испанец, за да спаси сервис.