Българското най-високо ниво се възобновява на фона на нарушаване на правилата за коронавирус

СОФИЯ (Ройтерс) – Българската лига се поднови в петък след близо тримесечна пауза заради новата пандемия на коронавирус, като феновете бяха допуснати на стадионите, но много от тях нарушиха правилото да заемат всяко трето място на трибуните.

Министърът на спорта Красин Кралев издаде във вторник заповед, с която позволява на зрителите да бъдат на стадионите, ако те не заемат повече от 30% от капацитета на стадиона, като феновете са настанени на всяко трето място.

Но телевизионни кадри показаха, че поне десетки фенове не са успели да наблюдават базата пред Кралив в южния град Пловдив, след като вторият Локомотив Пловдив победи Итър Велико Търново с 2:0 в забавен ход.

Конгоанският нападател Доминик Малунга отбеляза първия си гол за носителя на Купата на България Локомотив след навлизането във второто полувреме и домакините се нуждаеха от автогол на Антон Огнянов от Итър, за да поставят мача под съмнение.

Министерството на спорта заяви в съобщение, публикувано след финалния съдийски сигнал, че мачът е започнал в светлината на ангажимента на феновете към правилото за местата, като добави, че дикторът на стадиона призова всички зрители да спазват дистанция между тях.

Имаше и няколко нарушения, свързани със седене по време на победата на лидерите в лигата Лудогорец с 1:0 над Левски София, която падна на четвърто място, след като разградският клуб направи огромна крачка към спечелването на деветата си поредна титла.

Бразилският халф Коул Оливейра отбеляза единствения гол с мощен далечен удар 20 секунди след края на първото полувреме.

Петъчните мачове се играха при необичайни обстоятелства, с предпазни мерки, включително температурни проверки преди мача за всички играчи и зрители, докато на отборите беше разрешено да направят до пет смени.

READ  Защо възобновените Игри на приятелството могат да осигурят огромен тласък за Русия

Преди да се поднови лигата, всичките 14 отбора трябваше да тестват своите играчи и персонал за COVID-19.

Лудогорец е начело в класирането с 58 точки, на девет точки пред Локомотив Пловдив. Съперникът софийски ЦСКА, който има мач в ръка, и Левски са на 46.

За да завършат сезона до средата на юли, отборите ще играят два пъти седмично, като всеки кръг от мачове се простира до четири дни поради телевизионно отразяване.