България 2-2 Унгария (16 ноември 2023 г.) Анализ на мача

Унгария се класира за финалите на Евро 2024 с игра преднина, след като Алекс Петков отбеляза при равенството 2-2 срещу България в квалификационния мач от Група G в четвъртък.

Резултатът ги оставя начело в групата с 15 точки от седем мача, седем точки пред третия Черна гора с два оставащи мача.

– Поток по ESPN+: LaLiga, Bundesliga и други (САЩ)

Мачът бе помрачен от жестоки сблъсъци пред празния стадион в София, когато хиляди български привърженици протестираха срещу администрацията на футболната федерация на страната, която обвиниха за слабите резултати на националния отбор.

Феновете бяха допълнително разстроени, когато бе решено мачът срещу Унгария да се играе на празен стадион.

Български фенове хвърляха импровизирани бомбички, камъни и пластмасови бутилки по полицаите, които отговориха с водни струи след подпалването на кофи за боклук в столицата. Местни медии съобщиха, че няколко протестиращи са били ранени.

Българският национален отбор не се е класирал за голям турнир от близо две десетилетия. Това доведе до унизителни загуби от Албания в приятелски мач и от Литва в квалификационен мач, което накара феновете да призоват за национални протести и да поискат оставката на длъжностните лица.

Унгария празнува класирането си за Евро 2024 след късен гол срещу България.

Николай Тойсинов/AFP чрез Getty Images

Унгария поведе в четвъртък след удар с глава на Мартин Адам отблизо след 10 минути, когато капитанът Доминик Собослай спечели пряк свободен удар отдясно.

Отборът на Марко Роси беше близо до удвояване на преднината си, но при първия шанс за България Спаз Делив направи 1:1 с удар в горния десен ъгъл в 24-ата минута.

Домакините получиха удар малко преди полувремето, когато останаха с девет души след червени картони на Валентин Андов и Иля Груув, но ВАР се намеси, за да преобърне последния, запазвайки надеждите за българско завръщане.

READ  Актуализация 1-ЧЕЗ приключва продажбата на български активи на Еврохолд

Унгария беше намалена до 10 играчи през второто полувреме, когато България поведе с 2-1, преди Милош Геркеш да бъде изгонен и Кирил Деспотов да вкара от дузпа в 78-ата минута.

След като Унгария допусна първото си поражение от една година, Петков си вкара автогол от корнер седем минути след добавеното време, за да изпрати отбора си на трети пореден финал на Европейско първенство.

Ройтерс и Асошиейтед прес допринесоха за този доклад.