България, Хърватия организираха финален двубой, Дивизия A – FIBA ​​​​U16 European Championship 2023 повишен в Дивизия B

Бидещи (Румъния) – България и Хърватия достигнаха до финалите на Европейското първенство на FIBA ​​​​U16 2023, Дивизия B и по този начин се класираха в Дивизия А следващото лято.

България ще се върне на първото място за първи път от 2011 г., след като победи домакина Румъния с 67-56 в първия полуфинал. Първото полувреме беше напрегнато, а след това България овладя и отвори преднина от 12 точки. Румъния се опита да се върне на едно докосващо разстояние, но не успя да се доближи.

Михаил Калинов

Ивайло Скрински се представи за България с 15 точки, Даниел Хинков направи всичките си седем опита за гол от игра за 14 точки, а Михаил Калинов допринесе с 11 точки и 5 асистенции от пейката.

България ще се завърне в Дивизия А следващото лято, като година по-късно Хърватия победи Грузия с 82-65. Хърватите, които спечелиха четири пъти континенталната титла U16, включително през 2018 г., изостанаха с 6-2 рано, но продължиха с 20-2 през остатъка от първата четвърт и никога не бяха предизвикани до края на пътя.

Тони Йосипович поведе хърватите с 21 точки и 7 борби, а Борна Катанович записа 16 точки, 5 асистенции и 4 отнети топки.

В други действия Естония победи Словакия със 71-66, за да се върне от загубата в първия мач от четвъртфиналния си сблъсък с Грузия и да играе срещу петия Унгария, след като победи Чехия със 79-55.