Chiefs победиха 49ers в OT на Super Bowl, за да затвърдят статута на династията.  Патрик Махоумс беше обявен за трети MVP

Chiefs победиха 49ers в OT на Super Bowl, за да затвърдят статута на династията. Патрик Махоумс беше обявен за трети MVP

ЛАС ВЕГАС — NFL има повторен шампион за първи път от 19 години. Канзас Сити Чийфс, току-що спечелили третия си Супербоул за пет сезона, затвърдиха статута си на модерната династия в лигата с победа с 25-22 продължения над Сан Франциско 49-ърс в неделя на стадион „Алегиант“ в Лас Вегас.

Този гол, подобно на последните два за Канзас Сити Чийфс и звездния куотърбек Патрик Махоумс, дойде с вълнуващо завръщане през второто полувреме – този път с някои героични действия в продължението.

Фийлдгол от 27 ярда на Джейк Мууди при първото притежание на продълженията доведоха 49ers до 22-19, но Chiefs отговориха с 13-игра, 75-ярдов драйв, който спечелиха с 3-ярдов пас за тъчдаун от Mahomes към Mecole Hardman .

Това беше само последният задължителен удар за Канзас Сити, отбор, който си изгради репутация зад Mahomes като най-опасния, когато най-накрая хване топката. Шефовете изоставаха с 19-16 с по-малко от две минути преди края на четвъртата четвърт, когато направиха 75 ярда в 11 разигравания и Харисън Бъткър вкара гол от 29 ярда. Ключовата игра на удара дойде на трета и 7-ма 16 секунди преди края, когато Махоумс удари Травис Келс с центрирана топка за печалба от 22 ярда, която подготви Chiefs за лесен удар.

Това е четвъртата победа на Super Bowl за Chiefs и третата за отбора под ръководството на треньора Анди Рийд, който се присъединява към Бил Уолш и Джо Гибс в равенство за третото място за всички времена. Само Бил Беличик (шест) и Чък Нол (четири) имат повече.

„Три е голямо число по отношение на породи“, каза Келче тази седмица, добавяйки, че иска да спечели Супербоул повече от всеки от предишните три, в които е играл. Спечелването на три титли в петгодишен прозорец поставя Chiefs в различен разговор, такъв, който включва някои от най-великите мачове в историята на лигата.

Отидете по-дълбоко

Как Chiefs се подреждат сред династиите на NFL (и траектория след Патриотите): Изборът на Sando's Six

Mahomes имаше третия си MVP на Super Bowl, като направи 34 от 46 подавания за 333 ярда, два тъчдауна и едно прихващане, което доведе до 99,3 рейтинг на подаващи. Той се присъединява към Том Брейди (пет) и Джо Монтана (три) като единствените играчи, спечелили три награди за MVP на Super Bowl.

READ  Най-голямата слабост на останалите осем отбора от NFL; Плюс актуализирани коефициенти за Super Bowl LVII

Шампионатът също така издига Махоумс – който има 15-3 в плейофите през шестгодишната си кариера – в елитна компания: сега той е един от петимата куотърбекове в историята на лигата, спечелили поне три Супербоула, присъединявайки се към Брейди (седем), и Монтана (четири), Тери Брадшоу (четири) и Трой Ейкман (три). Брейди, Ейкман и Махомес, на 28, са единствените, които печелят три награди преди 30-ия си рожден ден. През последните два сезона Mahomes записа 7-0, като направи 13 тъчдауна и само едно прихващане.

Когато телевизионният оператор на CBS Джим Нанц спомена на подиума след мача как Chiefs са аутсайдери в последните три мача от следсезона, Mahomes каза: „Просто знайте, че Kansas City Chiefs никога не са аутсайдери. Просто знайте това.“

Kelce добави: „Не бихме могли да стигнем до тук, без да имаме тази цел на гърба си през цялата година. И сега имаме възможност да го направим три пъти подред.“

Това е опустошително поражение за 49ers, особено за треньора Кайл Шанахан, който добавя още една глава от сърдечната болка от Super Bowl към това, което беше забележително. Като офанзивен координатор на Атланта през 2017 г., Шанахан беше от грешната страна на най-голямата преднина в историята на Супербоул, когато Пейтриътс се събраха от дефицит от 28-3 през третата четвърт, за да зашеметят Соколите в единствения друг шампионатен мач, който стигна до продължения . . Загубата в неделя беше вторият Супербоул за Шанахан като старши треньор. Преди четири години 49ers взривиха преднина от 10 точки в четвъртата четвърт срещу Chiefs в Super Bowl LIV, като в крайна сметка загубиха с 31-20.

Шампионската суша в Сан Франциско вече е 29 сезона. След спечелването на пет трофея на Ломбарди по време на 13-годишен период от 1982-95, 49ers загубиха и в трите си пътувания до Супербоул оттогава (след сезони 2012, 2019 и 2023).

Преди тазгодишното първенство, последният шампион на Супербоул, който успешно защити титлата си, беше Пейтриътс от 2004 г. Това, което беше станало рутинно през първите няколко десетилетия от ерата на Super Bowl – имаше осем повторни победители в първите 39 издания на играта – стана несъществуващо, страничен продукт от нарастващия паритет в лигата и индикатор за това колко облага Super Bowl е. Мога.

Титлата ограничава зашеметяващия скок в края на сезона от Канзас Сити, който имаше най-лошия си редовен сезон, откакто Mahomes стана титуляр през 2018 г. Измъчван от нехарактерно непоследователно нарушение, включително най-лошите 44 точки в лигата от своите приемници, Chiefs бяха само 9 -6 след загуба от Рейдърс у дома на Коледа. Изглеждаше достатъчно ужасно, че генералният мениджър на Канзас Сити Чийфс Брет Вийч остана да се чуди дали отборът му ще стигне до следсезона.

„Виждате го всяка година, когато отбор започва горещо и не достига до плейофите“, каза Veach тази седмица.

Но Chiefs не загубиха отново през цялата година, завършвайки редовния сезон с чифт победи, преди да завършат четири поредни победи в плейофите. Това, което започна при ниски температури в Канзас Сити, победа над Делфините в четвъртия най-студен мач в историята на НФЛ, продължи с две смели победи на пътя в Бъфало и Балтимор – първите истински победи на пътя в кариерата на Mahomes в плейофите – и това кулминира със завръщането в неделя в Лас Вегас.

Това е най-необичайната титла в текущата серия на Chiefs, не само заради борбите им през редовния сезон, но и поради интензивната светлина на прожекторите, която преследваше отбора през по-голямата част от годината. Връзката на Келси с поп звездата Тейлър Суифт се превърна в самостоятелен феномен, а нейните изяви на мачове по време на редовния сезон и плейофите – удряйки и четирите по време на следсезонната серия на Канзас Сити, включително Супербоул в неделя след съботното шоу в Токио – се превърнаха в едно от акцентите. Най-големите истории в спорта.

Когато го попитаха какво е научил за смазването на знаменитости през последните няколко месеца, Kelce се усмихна и предложи следното през седмицата, водеща до мача: „Да бъдеш известен по целия свят е много по-различно от това да си известен в Канзас Сити.“

Годината на Travis Kelce: SNL, New Heights, Taylor Swift и още една Super Bowl

В неделя 49ers доминираха през първото полувреме с притежание в окопите, особено когато Chiefs притежаваха топката. Наказващата отбранителна линия на Сан Франциско накара Махомес постоянно да се бори от джоба, което доведе до това, че той беше уволнен два пъти и принуждаваше бързи спускания с редовност. За разлика от това, атаката на Чийфс никога не беше синхронизирана, успявайки само късен гол от игра, за да намали преднината на Сан Франциско от 10-0.

READ  Сапата, Паризас и Буча са оцелелите испанци

Шефовете завършиха само с 16 ярда през първата четвърт – в сравнение със 125 на Сан Франциско – и не можаха да привлекат Kelce. Kelce направи ранен бабъл топ за един ярд, единственият му гол от игра през първите 30 минути на мача.

След като кикърът Муди отбеляза най-дългия гол от полето в историята на Супербоул – 55 ярда през първата четвърт – 49ers отбелязаха първия тъчдаун в мача при 4:23 оставащи във втората четвърт, когато широкият ресивър Джауан Дженингс отпадна полето от Purdy, удари McCaffrey за 21 ярда. Това беше смела, новаторска игра от Шанахан и първият пас за тъчдаун в тригодишната кариера на Дженингс.

Сан Франциско поведе с 10-3 през първото полувреме и остави Канзас Сити разочарован. Камерите на CBS уловиха Kelce да се сблъсква с Reid на страничната линия по време на напрегнат разговор.

Техните шансове никога не изглеждаха по-обещаващи след началото на третата четвърт, когато Mahomes направи първото си прихващане в последните два сезона.

Но играта се обърна след грешка на 49-те през третата четвърт, когато завърналият се Даръл Лутър-младши сбърка удар на линията от 35 ярда на Сан Франциско. Джейлън Уотсън от Chiefs се възстанови и Махомес отне цялата игра, за да се възползва: той удари приемника Маркес Валдес-Скантлинг за тъчдаун от 16 ярда секунда по-късно.

Изведнъж, след като бяха надиграни през цялата игра, Chiefs бяха отпред. Историята се повтаряше.

Дженингс постигна втория тъчдаун на 49-те за вечерта с 11:22 в началото на четвъртата четвърт, но след блокирана допълнителна точка, Чийфс успяха да изравнят играта с последващ гол от полето, който завърши 12-игра, 69-ярда шофиране. шофирайте, преди да го спечелите в продълженията.

„Един от най-вълнуващите Супербоули, които някога съм виждал“, каза собственикът на Chiefs Кларк Хънт по време на представянето на Lombardi Trophy.