Australian Open 2024: Яник Синър сложи край на непобедената серия на Новак Джокович

МЕЛБЪРН, Австралия (АП) — Яник Синър сложи край на перфектния рекорд на 10-кратния шампион Новак Джокович на полуфиналите на Световното първенство. Открито първенство на Австралияи си осигури място на финал на турнир от Големия шлем за първи път благодарение на голямата победа в петък.

22-годишният италианец проби подаването на Джокович два пъти във всеки от първите два сета, но загуби мачбол в третия сет, преди да поведе с 6-1, 6-2, 6-7 (6), 6-3 . победа. Джокович спечели всичките 10 полуфинални мача и всичките 10 финала, които преди това е играл на Rod Laver Arena.

Близо час след първия мачбол Синър реализира втората точка, за да постигне третата си победа в четири директни срещи след загубата в поредни сетове от Джокович на полуфиналите на Уимбълдън миналата година.

„Дава ти по-добро чувство, като знаеш, че можеш да победиш един играч“, каза Синър. „Винаги е хубаво да имаш такъв тип играчи, от които можеш да се учиш.

„Миналата година загубих на полуфиналите на Уимбълдън и научих много от това. Увереността, която се появи в края на миналата година със сигурност запази тази вяра.

Синър, най-младият играч, достигнал мъжки финал в Австралия, откакто Джокович спечели първата си титла през 2008 г., ще играе срещу третия поставен Даниил Медведев или номер 6 Александър Зверев в турнира в неделя.

Джокович ще трябва да почака за 11-та титла на Австралия и общо 25-а, което е рекорд.

Той не е губил мач в Мелбърн Парк от отпадането си в четвъртия кръг през 2018 г. и постигна победна серия от 33 мача в първия голям турнир за сезона.

READ  Галулов открадва шоуто, след като кубинските олимпийски звезди са нокаутирани от Световното първенство по бокс

„Той заслужава да бъде на финалите. Той напълно ме надмина“, каза Джокович. „Вижте, някак си бях шокиран от моето ниво – по лош начин. Нямаше много неща, които направих правилно в първите два сета.

„Да, мисля, че това е един от най-лошите мачове от Големия шлем, които някога съм играл. Поне това си спомням.“

Джокович изобщо не погледна точката за пробив, за първи път беше изпитал това в завършен мач от Големия шлем.

„Тези статистики говорят много“, каза Джокович. „Първо, той сервираше много точно и поддържаше сервиса си много добре.

„Имаше много негативни неща, които направих на корта днес по отношение на играта си, от която не бях доволен в отговор, или, разбирате ли, движението, форхенда или бекхенда. Всичко, знаете, беше просто под пара.“

Синър взе първите два сета за по-малко от час и половина в зашеметяващо начало на мача срещу играч, който загуби само един мач от Големия шлем миналата година – финала на Уимбълдън от Карлос Алкараз.

Джокович, както често прави, увеличи процента на подаването си, намали непредизвиканите грешки и увеличи натиска в третия гейм.

Той сервираше при 5-5 и на ниво, когато играта беше спряна, докато зрител получаваше медицинска помощ на трибуните. След като служителите на линейката помогнаха на мъжа, Джокович удържа сервис и спаси мачбол при 5-6 в тайбрека.

Джокович спечели три поредни точки, за да вземе четвъртия сет, но веднага отново се натъкна на проблеми със своя сервис.

Той защити три точки за пробив, за да задържи пасив от 15-40 във втория гейм от четвъртия гейм, но Синър получи решаващ брейк в четвъртия гейм, спечелвайки пет поредни точки от 40-0 надолу, за да поведе с 3-1 .

READ  Съперникът на Лион Милан съперничи, като отправи оферта от 25 милиона евро за закупуването на Кристиан Пулишич

Постоянните скандирания „Ноле, Ноле, Ноле, Ноле“ отекваха около Род Лейвър Арена между големите точки от фенове на Джокович, аплодиращи своя герой, добавяйки футболна атмосфера към стадиона.

Това помогна да се повиши интензивността и на двамата играчи.

Съдията на стола помоли зрителите три пъти да запазят мълчание, докато Синър сервираше за мача.

Загубата от Джокович на Уимбълдън се превърна в повратна точка в тяхното съперничество. След като загуби първите три мача, Синър спечели два от следващите три мача – всички през ноември – в груповата фаза Финалите на ATP в Торино И в Полуфинал за Купа Дейвис.

Синър беше единственият играч на четвъртфиналите, който не пропусна сет в турнира, прекарвайки почти четири часа по-малко на корта за пет рунда от Джокович, който беше отведен до четири сета три пъти.

Въпреки това, шансовете бяха подредени срещу четвъртия поставен Sinner.

Но той игра спокоен, почти безупречен тенис в първите два сета и натисна подаването на Джокович при относително хладна температура от 21 C (70 F) и лек бриз.

36-годишният Джокович пропусна първия си шанс да стане третият човек в историята с 11 титли от Големия шлем – Рафаел Надал има 14 титли от Откритото първенство на Франция, а Маргарет Корт е носителка на 11 от Откритото първенство на Австралия за жени.