Хърватия идва отзад, за да победи България в Доха

• от croatiaweek
  • при
    спорт

Доха, 29 март 2022 г. – Хърватия отстъпи, за да победи България с 2:1 в международен приятелски мач на стадион Education City в Доха във вторник.

Изоставяйки 1-0 с оставащи 20 минути, Хърватия ще вкара два пъти за пет минути, за да приключи пътуването си от два мача до Катар с печеливша бележка.

Селекционерът Златко Далич направи 10 промени от отбора, който завърши наравно със Словения в събота, но реши да запази формацията 3-5-2. Бившият капитан до 21 години Николас Моро направи своя международен дебют в халфовата линия заедно с Лефор Магер и Марио Бачалич.

Никола Влачич и Марко Левага започнаха отпред, докато Домагой Вида пое капитанството и започна с хеттрик в защита с Мел Скорич и Дъг Шалета Кар. Мислав Орчич и Борна Баришич започнаха по крилата.

Хърватия доминираше при владеене от самото начало, но ще се борят да намерят път през българската защита и да създадат реални положения, които са ясни през първото полувреме. Най-близо до тях беше чрез далечни усилия на Моро и Баришич.

България създаде две половин шанса на контранападателя, принуждавайки вратаря Ивица Ивошич да направи добро спасяване при един опит.

На почивката Далич въведе Иван Перишич и Матео Ковачич и веднага Перишич изглеждаше опасен отляво, стреляйки до гредата.

В 50-ата минута България се доближи до откриване на резултата, но Ивошич отново беше на ниво. Оршич приближи с пряк свободен удар, който замени гредата в 59-ата минута.

READ  Събития в цяла България за отбелязване на Международния ден на Маврод

След половин час до края Далич замени нападателите си с Андрей Крамарич и Анте Бодемир, но моменти по-късно Хърватия остана с десет души, след като Чалета-Кар получи втория си жълт картон и беше изгонен.

Тогава България ще поведе в 69-ата минута, когато Кирил Десподов беше вкаран във вратата и не сбърка, след като Орчич даде топката встрани с Хърватия в атака. Тогава нападателят на Лудогорец беше изгонен, след като получи втори жълт картон за сваляне на фланелката на тържествата.

Хърватия получи дузпа в 75-та минута, след като Крамарич падна в наказателното поле и резервният Лука Модрич изпрати вратаря по грешен път, за да направи резултата 1-1 с неговия 21 гол в хърватска фланелка.

Хърватия ще поведе с 2-1 само след пет минути с превъзходен индивидуален удар на Крамарич. Нападателят на Хофенхайм, който се разписа в събота срещу Словения, обърна двама мъже в наказателното поле, преди да стреля през лошия български вратар в мрежата.

България беше близо до изравняване в последните етапи на мача, но добрата защита на Баришич ги отдалечи.

В петък Хърватия ще научи за съперниците си от групата на Световното първенство по време на жребия. Следващите им мачове ще бъдат през юни, когато започва Лигата на нациите на УЕФА.