Унгария и Словакия достигат до Евро 2024, когато звездата Ямал отбелязва гол за Испания

Нападателят на Словакия Лукас Хараслин празнува един от головете си при победата над Исландия, която осигури квалификация за Европейската купа на нациите 2024 (Владимир Симичек)

Унгария и Словакия резервираха своите билети за Евро 2024 в четвъртък, когато 16-годишният Ламине Ямал отбеляза отново за вече класираната Испания.

Унгария си осигури място на финалите в Германия, когато българинът Алекс Петков си отбеляза автогол в добавеното време, за да спечели равенството 2-2 в София.

Отборът на гостите се нуждаеше само от една точка, за да се класира, но те изоставаха с 2:1, преди Петков да допусне центриране над главата си към своята врата в 97-ата минута в най-драматичния момент.

Радост сред унгарските играчи избухна след края на мача, който се проведе на празен стадион заради опасения от протести срещу президента на БФС.

Вместо това български фенове организираха протести пред стадиона.

Десетима фенове и петима полицаи бяха ранени при сблъсъците, а полицията използва и водни оръдия, за да разпръсне тълпи от фенове, ядосани, че националният им отбор не е напреднал.

Равенството даде на Унгария 15 точки от седем мача в група G на европейските квалификации, две точки пред Сърбия.

-Двоен тормоз-

В Братислава Словакия победи Исландия с 4:2 благодарение на два гола, отбелязани от Лукас Хараслин, класирайки се за финалите за трети пореден път.

Унгария и Словакия се присъединяват към Германия, Австрия, Белгия, Англия, Франция, Португалия, Шотландия, Испания и Турция в квалификациите досега.

В други мачове Испания, която вече си беше осигурила квалификация, победи лесно Кипър с 3-1, като звездата Ямал откри резултата в петата минута.

READ  Топ семената Рубльов и Роуд достигат до полуфинал на Сан Диего Оупън

Ямал стана най-младият играч и голмайстор на Испания при победата със 7-1 над Грузия в квалификациите за Световното първенство през септември миналата година, а в четвъртък той премина с дрибъл покрай вратаря и вкара със силен удар.

Вече класиралата се Шотландия стигна до равенство 2-2 с Грузия в Тбилиси благодарение на изравнителния гол на Лорънс Шанкланд в 93-ата минута.

Сърбия трябва да изчака да се класира от група G след победата на Черна гора над Литва с 2-0, за да запази надеждите си.

Португалия увеличи изоставането си от Словакия до осем точки в Група десет, като победи Лихтенщайн с 2-0 във Вадуц благодарение на головете на Кристиано Роналдо, неговият 128-и международен гол, и Жоао Кансело.

Голът на Роналдо дойде от чудесен пас на Диого Жота през защитата, а петкратният носител на Златната топка прати топката в покрива на мрежата.

Люксембург разби Босна и Херцеговина с 4-1, но силната им кампания изглежда приключи.

Азербайджан победи Швеция с 3:0 в Баку в група 6, от която вече се класираха Австрия и Белгия. Австрия победи Естония, която е на дъното на класирането, с 2-0.