Уест Хем 0 Арсенал 6: Зашеметяващо завръщане на Райс, 50-и гол на Сака и марка на Габриел

Това не беше толкова състезание, колкото тръс за Арсенал.

Отборът на Микел Артета загуби от Уест Хям Юнайтед на Коледа, въпреки че имаше 30 удара към вратата, и отмъщението очевидно беше в съзнанието им.

Въпреки че отне до 32-ата минута на Уилям Салиба да вкара с глава откриването, Арсенал водеше с 4-0 на полувремето. Дузпата на Букайо Сака в 41-ата минута направи две и беше първият от трите гола за шест минути, когато Габриел отбеляза с глава след ъглов удар, преди Леандро Тросард да стреля в горния ъгъл за 8000-ия гол в историята на Арсенал.

Хиляди фенове на отбора си тръгваха в този момент, но Арсенал не показа милост. Сака добави втория си гол, преди Деклан Райс, който беше освиркван от бившите си фенове, да вкара шестия от 25 ярда.

СпортистътДжордан Кембъл анализира най-голямата победа на Арсенал за сезона.

Колко гола може да отбележи Сака за Арсенал?

Когато Алфонс Ареола отправи грешен удар от дузпа, Сака стана най-младият играч, постигнал 50 гола за Арсенал след Франк Стейпълтън през 1978 г.

Да достигне този сбор само за 210 изяви, с още 49 асистенции, е изключително за 22-годишен играч, чийто дебют в първия отбор дойде по време на период на смут.

Той игра като ляв бек, ляв бек, десен бек и централен халф, преди да се превърне в ключова фигура на дясното крило, което прави номерата му още по-впечатляващи.

Дузпата на Сака удвои преднината на Арсенал (Julian Feeney/Getty Images)

Той вече има 13 гола и 13 асистенции този сезон. Дузпата беше важна, защото той пропусна дузпа на Олимпийския стадион, за да поведе Арсенал с 3-1 през миналия сезон, когато отборът на Дейвид Мойс върна равенство 2-2.

READ  Даниил Медведев, Яник Синер и Андрей Рубльов запазиха местата си в четвъртия кръг

Това беше началото на падането на титлата на Arenal, но Saka стана вирусен, след като поеха лидерството. Той владееше много повече централни зони, отколкото центрирания и можеше да вкара три гола в рамките на пет минути, преди да влезе зад него, за да спечели дузпата.

Беше труден период във футбола за Сака, който, след като изигра 159-ия си мач във Висшата лига, се премести на 31-во място в списъка на Арсенал.

Уест Хям не отговори на него и добави втория гол след почивката, когато той пресече топката и стреля с левия крак. Той дори получи почивка, след като Райс отбеляза шестия гол.

Колко важен е Габриел за Артета?

Откакто се присъедини към Арсенал през 2020 г., Габриел изигра най-много минути за Арсенал от всички играчи, с изключение на Сака.

Усъвършенстването на бразилския централен защитник откакто се присъедини към Салиба е ключова част от напредъка на Арсенал, но той се превърна в ключов играч от атакуваща гледна точка.

В 150-ия си мач за клуба той стана голмайстор на Висшата лига от стандарти (без дузпи) през тези три години и половина.

Габриел празнува исторически мач с гол (Adrian Dennis/AFP чрез Getty Images)

Той се изравни с Джеймс Уорд-Проуз от Уест Хям, но ударът му с глава преди полувремето му донесе 14 гола.

След двубой срещу Кристъл Палас миналия месец, той отбеляза още един гол от свободен удар за Райс. Той се превърна в главната цел в играта на Никола Жофре от стандартни позиции, но зрелостта му помага на Арсенал да доминира в мачовете.

READ  Линкълн Райли и USC губят от Юта за трети път от две години

През втората част той все още празнуваше всяка победа в двубоя. Беше толкова лесно, че в един момент той изгуби обувката си и Тросард я извади и му я върна, докато Уест Хем не можеше да стигне никъде с топката.

Дали головата разлика ще бъде решаваща в битката за титлата?

Точно когато битката за титлата навлиза в период, когато мачовете могат да станат напрегнати и напрегнати, Арсенал записа най-голямата си победа в лигата от мандата на Артета.

Те постигнаха пет гола в мач шест пъти под ръководството на испанеца, но това беше първият път, когато достигнаха тази марка, откакто победиха Евертън (трениран от Дейвид Мойс) с 6-1 през август 2009 г.

Когато резултатът беше 0-0, Арсенал пропиля няколко шанса и Тросар на два пъти се приближи, но това не беше пълен удар.

Веднага след като Салиба откри резултата, Арсенал се насочи към врата. Нямаше признаци, че са доволни от края на играта; Те бяха тук, за да попълнят обувките си.

Шест различни голмайстори и шест различни вида голове, постигнати с трети различен номер 9 в толкова мачове, донякъде подкрепят убеждението на Артета, че колективната отговорност може да ги доведе до титлата.

Начинът, по който отборът обърна ключа към равенството с Манчестър Сити по голова разлика, само един гол зад Ливърпул, беше знак, че Арсенал може би се е научил как да се справя с напрежението след кръга от миналия сезон.

Какво каза Артета?

(За най-голямата му победа като треньор на Арсенал) „Очевидно съм наистина щастлив. Колективно и индивидуално показахме много неща, които обсъждахме преди мача срещу съперник, който направи живота ни много труден в последните няколко мача.

READ  България и Румъния виждат ползи и пречки след присъединяването си към Европейския съюз

„Представянето срещу тях на стадион „Емирейтс“ беше наистина добро – качеството, което показахме, не беше достатъчно, за да спечелим във Висшата лига и днес го направихме.

„Това беше много емоционален ден за Деклан Райс, знам колко много обича Уест Хям и колко е благодарен за времето, което прекара тук. Той го направи с голяма зрялост и беше страхотно феновете да му дадат репутация овация.

„Головата разлика е важна, но трябва да играем мач по мач, да му се наслаждаваме и да се върнем. В Бърнли.“

Какво следва за Арсенал?

събота 17 февруари: Бърнли (гостуване), Висша лига, 15:00 GMT, 10:00 ET

Те постигнаха само две победи от последните пет мача на Арсенал срещу Бърнли, но по-важното е, че това не е така Шон Дайч Бърнли.