Сватик оправда Плискова, претендирайки за титлата на Рим и пробивайки първите десет

15-ият носител Ига Суатек беше в коловоза, побеждавайки No9 семената Каролина Плискова с 6: 0, 6: 0 само за 46 минути във финала на Интернационал БНЛД Италия.

Суатек загуби само 13 точки общо – четири в първия сет и девет във втория – и се изправи само срещу четири точки в мача срещу нея. Полката спечели третата си титла в кариерата след Ролан Гарос миналата есен и Аделаида през февруари, като резултатът гарантира, че тя ще разбие първите десет в понеделник.

Това беше първият двоен хляб, който реши титлата на ромите и най-едностранният финал на Откритото първенство на Италия от 1983 г. насам, когато Андреа Тимисвари победи Бони Ядуск с 6-1, 6-0. Последният двоен кок във финала на WTA беше победата на Симона Халеп над Анастасия Севастова в Букурещ през 2016 г., последната от които на ниво 1000 или повече бе победата на Стефани Граф над Наташа Зверева на Ролан Гарос 1988.

Соятик не знаеше за това, фокусът й беше върху съда.

„Когато моят треньор ми каза, че е 6-0, 6-0, аз бях, наистина, не е ли това грешка?“ Тогава тя каза. „Когато бях в почивки, си представях, че всеки път започвам този мач от самото начало. Всъщност се справих толкова добре, че дори не знаех, че е 6-0 в първия сет … ключът е просто да не мислиш за това. Знаеш ли, играй. Защото, когато мислиш за резултата, всъщност можеш да унищожиш своя манталитет и отношението си. „

„В почивките си представях, че всеки път ще започна този мач от самото начало. Направих го толкова добре, че дори не знаех, че е 6-0.“

– Ига Суатек се фокусира толкова добре, че замъгли резултата.

Денят бележи и най-краткия финал на шампионата на WTA от Истанбул 2009 г., когато Вера Душевина се нуждаеше от само 42 минути, за да победи Люси Храдика с 6: 0, 6: 1.

READ  Одел Бекъм младши се надява да подпише до края на ноември

Двойно бийгъл във финалите на WTA от 2000 г.
2006 г. Квебек, Марион Бартоли Д. Олга Пучкова
2013 Сидни, Агнешка Радванска бивша Доминика Цибулкова
2016 Букурещ, Симона Халеп Д. Анастасия Севастова
2021 г. Рим, Ига Соятек д-р Каролина Плискова

Swiatek никога не е вкарвал двойни победи на професионално ниво, въпреки че побеждава сестрата близначка на Плескова Кристина с 6-0, 6-1, за да стигне до първия си финал в WTA на Лугано 2019.

За Плискова това е вторият път в кариерата й, че тя не успя да спечели мач в пълноценен мач, след като загуби с 6: 0, 6: 0, когато беше на 17 години от Анна Корзеняк в четвъртфиналите на ITF на Latina Nascosa 2009 , на стойност 10 000 долара. Бивша шампионка на Рома през 2019 г., която изигра своя трети пореден финал тук, контузия на крака принуди Плискова да се оттегли зад Халеп с 6: 0, 2: 1 миналата година.

Swiatek се надпреварва извън блоковете и никога не се охлажда, удряйки 17 победители само с пет отрицателни грешки в хода на мача. Бавният старт на Плискова, за разлика от това, сервира два двойни фаула във всеки от първите си два сервисни мача и не намери победител, докато не беше определена 19 минути по-късно.

„От самото начало усетих, че тя може да е малко нервна“, каза Суатик. „Исках да използвам това и да играя колкото се може повече игри с тази атмосфера. Ето защо в началото беше толкова бързо.

„Видях го, защото мислех, че движението й не е наистина добро, но също така си мислех, че след минута тя ще започне да се чувства по-добре и ще бъде в ритъм. Така че не се фокусирах всъщност върху това.“

READ  Как изглежда олимпийският списък на САЩ през 2021 г. след първата нощ на тестване

Нещата се подобриха за Плискова във втория сет толкова много, че тя запази две точки за пробив в третия гейм и две точки в шестия сет. Но Swiatek беше не само изкормен, в състояние да контролира митингите незабавно и рядко се колебае при завършването им, но той беше гладен за всеки мач.

19-годишният младеж отчиташе всеки шанс, който Плескова трябваше да получи с подновен фокус, поставяйки шампионската точка с още един победител с превъзходен удар от форхенд.

Комбинацията от тежко завъртане и скорост на Swiatek й позволи да използва движението на Плискова през целия мач и тя спечели победа, когато чехите изпратиха в широк форхенд.

13-те точки, които Swiatek допусна, са най-ниските във финал от 1000 нива. Предишният рекорд беше 24-те точки, които Серена Уилямс загуби от Карла Суарес Наваро в Маями 2015.

„Затрудняваше ме да изтъкна някаква точка и да играя нещо от моята игра.“

– Каролина Плискова кредитира Ига Суатек за отлично представяне.

„Мисля, че тя имаше страхотен ден и беше труден ден“, каза Плискова. „Това е една от онези групи, които според мен могат да се случат.

„Днес се чувствах ужасно. Това беше един от онези дни. Но мисля, че ми беше много трудно да изтъкна някаква точка и да играя нещо от моята игра. Тя играеше супер бързо. Мислех, че тя просто се стреми към това . „

„Имах няколко, няколко добри удара и мисля, че тя може да напредва наистина много добре и може да играе по-бързо, особено на игрища. И тъй като тя има много завои, мисля, че е много трудно да се направи нещо от това . Особено днес тя имаше невероятна поза. „Към топката. Всичко беше много дълбоко и близо до линиите.“

READ  Серена Уилямс излиза от Уимбълдън с контузия

В резултат на това рекордът на Swiatek на финалите се разшири на всички нива до 16-3-6-2 при юношите, 7-0 на ITF събитията и сега 3-1 на ниво WTA. Swiatek стана и третият играч, спечелил титла, след като запази мач точка по пътя през 2021 г., заедно с Наоми Осака на Откритото първенство на Австралия и Ashley Party в Маями, след като победи Барбора Krijikova в два мача в третия кръг.

The Мач на Крейчикова, В който Swiatek се бореше и постепенно намираше само някаква форма, беше повратна точка.

„Всъщност това е добър начин да го наречем като две фази на турнира“, каза Суатек. „Отначало беше наистина трудно. Всъщност не мислех, че ще бъде достатъчно – не говоря за спечелване на шампионата – докато не постигна добър резултат. Но ден след ден се чувствах все по-добре и просто се концентрирах Имах добри хора около себе си, които бяха. Те ми казват да не се притеснявам и понякога най-добрата идея е да не ми пука.

„Мисля, че играта на две игри вчера всъщност ми даде повече, отколкото бих имала обикновено, защото щях да се уморя. Но този път бях в ритъм и можех да го усетя три часа вчера. Така ми даде много увереност . „

Swiatek доминира над Плискова във финала в Рим и тя спечели втората титла за годината: Акценти