Ливърпул-Манчестър Юнайтед: Седем страхотни мача от ерата на Висшата лига

Това е едно от най-известните съперничества във футбола.

Ливърпул и Манчестър Юнайтед са двата най-успешни клуба в английската игра и ожесточената им вражда доведе до поредица от вълнуващи състезания през годините.

Преди следващия мач на „Анфийлд“ ще се върнем към някои от страхотните мачове между двата клуба в ерата на Висшата лига.

Манчестър Юнайтед 2-1 Ливърпул (22 август 2022 г.)

Последният мач между двата отбора не беше трилър с високи резултати като някои в този списък, но тази победа отбеляза началото на управлението на Ерик тен Хаг в Манчестър Юнайтед.

Неговият отбор влезе в мача на фона на разочароващото поражение с 4-0 като гост на Брентфорд, с нарастващ натиск върху новия мениджър и чувството, че се нуждае от победа, за да привлече феновете.

Юнайтед отговори и осигури жизненоважна домакинска победа над своите съперници.

Джейдън Санчо откри резултата през първото полувреме, а Маркъс Рашфорд добави втори след почивката, поставяйки Юнайтед на водещата позиция.

Мохамед Салах преполови разликата девет минути преди края на мача, но Ливърпул не успя да стигне до изравнителния гол.

Олд Трафорд се колебаеше и Тен Хаг беше осигурил първата си състезателна победа като мениджър на Юнайтед.

Голът на Маркъс Рашфорд срещу Ливърпул сложи край на 997-минутната суша за английския национал

Манчестър Юнайтед 0-5 Ливърпул (24 октомври 2021 г.)

През октомври 2021 г. безмилостната страна на Юрген Клоп унижи опозицията си, нанасяйки първото поражение на Юнайтед с 5-0 у дома от февруари 1955 г.

Мохамед Салах отбеляза хеттрик, докато Наби Кейта и Диого Жота вкараха с глава, докато отборът на Оле Гунер Солскяер беше унищожен в собствения си двор.

READ  Уорън Фини се радва на живота си като шеф на българските кандидати, надяващи се на повишение

Юнайтед завърши с десетима играчи, след като Пол Погба беше изгонен след 60 минути за борба с Кейта, когато гостите вече имаха пет гола по-малко.

Блестяща победа за Ливърпул на Олд Трафорд, която Юнайтед отчаяно ще забрави.

Мохамед Салах стана първият съперник, отбелязал хеттрик срещу Манчестър Юнайтед на Олд Трафорд след Роналдо с Реал Мадрид през 2003 г.

Манчестър Юнайтед 3-2 Ливърпул (19 септември 2010 г.)

Спомняте ли си страхотния удар отгоре на Димитър Бербатов? Скандалният завършек на нападателя озари Олд Трафорд, когато той отбеляза победния хеттрик в този вълнуващ мач.

Юнайтед и Ливърпул влязоха смесено в мача, като отборът на сър Алекс Фъргюсън започна добре сезона, а този на Рой Ходжсън започна кампанията си по разочароващ начин.

Домакините поведоха в 42-ата минута, след като Бербатов отбеляза от пряк свободен удар на Райън Гигс.

Недостатъчният български нападател направи 2-0 малко преди края на мача със зрелищния си акробатичен удар, преди Ливърпул да си проправи път обратно.

Шестминутно забавяне, започнало с изпълнение на дузпа на Стивън Джерард след фаул срещу Фернандо Торес в наказателното поле, намали нивото на гостите, но последната дума имаше Бербатов.

В 84-ата минута той преодоля защитата на Ливърпул и за пореден път преодоля Пепе Рейна с глава, с което подпечата победата на Юнайтед.

Хеттрикът на Димитър Бербатов срещу Ливърпул е първият му за Манчестър Юнайтед

Манчестър Юнайтед 1-4 Ливърпул (14 март 2009 г.)

Олд Трафорд беше декор за редица драматични срещи между Юнайтед и Ливърпул и това се оказа един от акцентите на гостите.

Юнайтед поведе чрез Кристиано Роналдо след 23 минути, но тимът на Рафаел Бенитес бързо отговори.

READ  Лейкърс наемат помощника на Бъкс Дарвин Хам за свой първи треньор

Фернандо Торес изравни пет минути по-късно, давайки дузпа на Стивън Джерард, която направи 2-1 за Ливърпул през второто полувреме.

Нещата тръгнаха от зле към по-лошо през второто полувреме на Юнайтед, тъй като Неманя Видич беше изгонен за свалянето на Джерард, преди Фабио Аурелио и Андреа Досена да завършат надпреварата за една седмица, когато Ливърпул също разби Реал Мадрид с 4-0.

Поражението от Ливърпул беше най-голямата домакинска загуба на Манчестър Юнайтед от 1992 г. насам

Манчестър Юнайтед 2-1 Ливърпул (24 януари 1999 г.)

През сезон 1998-99 – и след това – късните голове станаха специалитет на Манчестър Юнайтед и тази среща беше забележителен пример.

Ливърпул поведе рано в двубоя от четвъртия кръг на ФА Къп на „Олд Трафорд“ благодарение на гол на младия Майкъл Оуен.

Въпреки това, въпреки че гостите държаха преднина в продължение на 85 минути, те бяха елиминирани от надпреварата чрез бърз дубъл на Юнайтед при смъртта.

Дуайт Йорк и Оле Гунар Солскяер подпечатаха победата за Юнайтед с голове в последните две минути, гарантирайки на отбора на сър Алекс Фъргюсън преминаване към следващия кръг.

Те успяха да направят исторически хеттрик, като Солскяер вкара още по-важен гол в последните моменти от финала на Шампионската лига.

Дуайт Йорк отбеляза 29 гола през сезон 1998-99

Манчестър Юнайтед 1-0 Ливърпул (11 май 1996 г.)

Финалите на ФА Къп винаги са предизвиквали вълнуващи истории и разцветът на надпреварата през 1995-96 г. не беше по-различен.

Тези стари съперници се изправиха един срещу друг на най-големия стадион в английския футбол – Уембли.

С високите залози самата игра беше доста невдъхновяваща, с изключение на магическия момент, който подпечата победата на сър Алекс Фъргюсън.

READ  Циципас е щастлив да остане "смирен" преди финала Лион срещу Нури

След 86 минути до края на часовника и финалът, който се очертаваше да навлезе в продължения, живият Ерик Кантона намери място в наказателното поле и прехвърли топката през гора от мъртви тела, за да подпечата победата на Юнайтед.

Вдъхновяващият французин доказа, че е разликата за Червените дяволи, както често се случваше по време на престоя му в Манчестър.

ФА Къп през 1996 г. беше деветият път, в който Манчестър Юнайтед вдигаше трофея

Ливърпул 3-3 Манчестър Юнайтед (4 януари 1994 г.)

Това беше сблъсък на шотландците в дупката, докато отборът на сър Алекс Фъргюсън се радваше на живота на върха на таблицата на Висшата лига, когато се отправиха към Анфийлд, за да се изправят срещу съперника на Сунес Ливърпул.

Лидерите в лигата поведоха рано, когато Стив Брус откри резултата след девет минути на часовника.

Юнайтед поведе с 3-0 само след 24 минути, като Райън Гигс и Денис Ъруин също искаха да избягат.

Но Ливърпул няма да легне на Анфийлд.

Найджъл Клъф отбеляза два гола преди полувремето, за да намали изоставането, а след трудно второ полувреме домакините изравниха чрез удар на Нийл Ръдок с глава в 79-ата минута, за да завършат една от най-запомнящите се победи във Висшата лига.

Ливърпул завърши на осмо място във Висшата лига, преди да завърши наравно с Манчестър Юнайтед