Клемсън най-накрая сменя QB и побеждава Северна Каролина, за да спечели титлата на ACC

Клемсън куотърбек Кид Клопник (2) празнува тъчдаун с офанзивен лайнер Мичъл Мейс (77) в мача от ACC Championship срещу Северна Каролина в събота, 3 декември 2022 г., в Шарлот, Северна Каролина (AP Photo/Jacob Kupferman)

Тъй като куотърбекът DJ Uiagalelei играеше непостоянно през голяма част от сезона, треньорът на Clemson Dabo Swinney се подиграваше на идеята за смяна, когато идеята беше повдигната от медиите.

Но след като първото притежание на Тигрите в мача за титлата на ACC срещу Северна Каролина доведе до общо седем ярда за бърза игра и два удара, Суини направи точно това.

Той отстрани ветерана Uiagalelei в полза на първокурсника Cade Klubnik. Клопник даде моментална искра в атаката и изведе Клемсън до седмата му титла на ACC за осем сезона.

При победата с 39-10 Клопник хвърли 279 ярда при 20 от 24 подавания, втурна се за 30 ярда и събра два тъчдауна.

На фона на бавния си старт с Uiagagelei на куотърбек, Clemson изостана със 7-0 и изглеждаше безжизнен – докато Klubnik не дойде на помощ.

Клемсън марширува по терена и изравни резултата за първата серия на Клопник на терена. И след като UNC се провали, Клемсън бързо поведе с 14-7 35 секунди преди края на първата четвърт.

При последвалото притежание на Клемсън, Клопник се свърза с Коул Търнър при страхотна дълбока топка по лявата странична линия за печалба от 68 ярда, което го настрои за резултат от един ярд.

След това Клемсън увеличи преднината с гол от игра преди полувремето, превръщайки този ранен дефицит от 7-0 в преднина от 24-10 на полувремето.

READ  Никола Йокич получава техническа помощ, след като се е свързал със собственика на Сънс Мат Ишпия в мач 4: Може ли да бъде отстранен?

През второто полувреме защитата надделя. UNC, воден от своя звезден първокурсник куотърбек Дрейк Мей, навлезе дълбоко в територията на Клемсън през третото тримесечие. Но Мей направи огромна грешка, като хвърли топката в публиката във вратата и трети. Нейт Уигинс хвана грешен пас и го върна на 98 ярда за тъчдаун.

Този дефанзивен тъчдаун добави преднина, която беше твърде голяма, за да бъде надмината, тъй като Тигрите напълно доминираха през второто полувреме по пътя си към огромна победа.

Въпреки че завръщането на върха на ACC след провала миналата година е нещо, което Клемсън ще отпразнува, трудно е да не се зачудим с каква шапка този отбор на Клемсън може да е накарал Суини да смени куотърбек в даден момент от редовния сезон.

Uiagalelei се бореше силно през 2021 г., когато Clemson загуби три мача от редовния сезон за първи път от 2014 г. С Klopnik, петзвезден новобранец от Тексас, който се присъедини към списъка, мнозина се чудеха дали по-младият QB ще бъде в състояние да премине Uiagalelei в диаграма на дълбочината – подобно на Тревър Лорънс с Кели Брайънт преди няколко години.

Но това така и не се материализира, тъй като Клемсън продължи да печели игри. Клемсън започна годината с 8-0 и се класира на 4-то национално ниво, когато Нотр Дам влезе на 5 ноември и беше победен с 35-14. Uiagalelei игра слабо в мача, но той не беше единственият проблем, защото прехвалената отбранителна линия на Clemson беше претоварена от бойните ирландци.

При 8-1, Клемсън все още беше на снимката за националната титла и остана в нея, като се върна с победи над Луисвил и Маями. При 10-1, победите над съперника Южна Каролина във финала на редовния сезон и UNC в мача за титлата на ACC щяха да поставят Тигрите здраво в микса за място в CFP.

READ  CIFfund на Българската банка за развитие инвестира 2 милиона евро в стартъпа за изкуствен интелект Barin Sports

Но Южна Каролина промени тези планове с Победа с 31-30 в Клемсън унищожава надеждите на Клемсън за CFP. Uiagalelei направи само 8 от 29 за 99 ярда при загубата. Не беше красиво.

В събота вечер нарушението на Клемсън изглеждаше още по-ясно, когато Клопник ръководеше шоуто. Защитата на Северна Каролина кара много нападения да изглеждат добре, но феновете на Клемсън все пак ще се чудят какво би било, ако Суини обърна нещата в някакъв момент от сезона.

Вместо да чака опонента си в Ориндж Боул, Клемсън можеше да прекара неделята в очакване да види дали ще влезе в плейофа по колежански футбол.