Канадката Мирела Рахнева се изплъзва до най-добрия в кариерата олимпийски финал в скелет жени

Мирела Рахнева ще напусне Пекин с най-добро в кариерата си олимпийско представяне вместо с предпочитан медал на врата.

Роденият в България, издигнат в Отава плъзгач премина пистата от 1615 метра за комбинирани четири минути и 9,15 секунди в четири бягания, за да завърши пета при жените в скелет в събота вечер в Националния център по пързаляне в Янцин.

Рахнева се класира на 12-о място в своя олимпийски дебют през 2018 г. в Пьонгчанг, Южна Корея.

Хана Найз, 21-годишната състезателка, която спечели световната титла при юношите миналата година, отбеляза 4:07,62 за първото олимпийско злато на Германия в скелет при жените и стана първата небританска шампионка от 2006 г. Австралийката Жаклин Наракот беше втора на 4 :08.24 — първият плъзгач извън Европа и Северна Америка, който претендира за медал в състезанието — докато Кимбърли Бос от Холандия спечели бронз (4:08.46).

„Това е умопомрачително“, каза Найз, която никога не е печелила Световна купа, световно първенство или европейски медал. „В момента не мога да го осъзная. Мисля, че ще отнеме известно време, за да го осъзная. Това е невероятно чувство.“

Джейн Чанъл от Северен Ванкувър, Британска Колумбия, беше 17-та в полето 20 за 4:10,95, след като завърши 10-та в Пьонгчанг.

ГЛЕДАЙТЕ | Канадката Рахнева публикува най-бързия първи манш в скелетни сесии:

Рахнева от Отава е най-бърза в 1-ви манш, но пада до 9-та по средата на олимпийското състезание по скелет

Мирела Рахнева от Отава беше на първо място след първото бягане със скелет при жени, но се върна на девето място, на 0,83 секунди зад лидера Жаклин Наракот от Австралия, след второто от четири бягания. Третият и четвъртият бягане ще се проведат в събота вечер в Пекин. 4:05

READ  България възмутена от „престъпления от омраза“ в съседна Македония | баща

33-годишната Channell погледна малко рано в последния си манш и направи други малки грешки, които се оказаха скъпи, но все пак успя да пресече границата за 1:02.34, най-бързото й време в Пекин.

Лора Деас се класира на 19-о място, за да сложи край на поредица от пет олимпиади, в които Великобритания достигна до подиума за медали.

Светкавично бърза писта

Рахнева, която тренира извън Калгари, седна девета по средата на състезанието в петък, като вдигна вежди на мнозина при първото си бягане с тогавашния рекорд от 1:02,03, който й даде преднина. Тя несъмнено имаше някои фенове в Канада, които се чудеха дали може да стане вторият носител на медал в събитието и първият, откакто Мелиса Холингсуърт-Ричардс спечели бронз на Игрите през 2016 г. в Торино, Италия.

В третото си бягане Рахнева влачи пръстите на краката си в горната част на пистата и по-късно получи голямо плъзгане, което накара носа на шейната й да сочи надолу, да създаде триене и да забави 33-годишната. Все пак тя отбеляза време от 1:01.72 на новата и светкавична писта, за да скочи с четири места на пето, 90-100-и от секундата зад лидера Нейз и 42-100-и назад от позицията за бронзов медал.

Рахнева удари стената няколко пъти в последния си манш и завърши вторите си игри с резултат 1:02.26.

Три седмици преди Олимпиадата Рахнева се свлече до бронз на финала на Световната купа в Санкт Петербург. Мориц, Швейцария за втория си подиум за сезон 2021-22, след като пропусна цялата съкратена от COVID кампания 2020-21 с контузия на врата.

READ  Преглед: Сао Пауло срещу Спорт Ресифе - Прогнози, новини за отбора, Състави

Първоначално Рахнева искаше да проследи пътя на двукратната канадска олимпийска шампионка Хедър Мойз от ръгбито до пистата за бобслей, но състезателката с висока пет фута и шест скоро осъзна, че е твърде малка, за да бута шейната. През 2014 г. тя напусна Торонто за Калгари, за да се опита да се присъедини към националния отбор по скелет.

Победата на Neise бе край на година, която беше непредвидима в женския скелет от самото начало. Имаше осем състезания за Световната купа, водещи до Олимпийските игри, с пет различни победители и 11 различни медалисти – Нейс не един от тях.

Но имаше голям намек, че тя може да се бори на Олимпийските игри. Тази есен имаше предсезонно състезание в центъра за плъзгане на Yanqing след три седмици международни тренировки и Neise беше втора.

„Знаех, че мога да го направя, ако бяганията ми бяха добри“, каза Нейс.

След шест състезания по пързаляне на Игрите в Пекин – четири в ланка, две в скелет – германците грабнаха шест златни медала.

Narracott беше първият плъзгач в събота и даде тон с нова марка от 1:01,79, която Neise намали до 1:01,44 при третия си манш.

Медалът на Наракот обаче имаше много британско усещане – и това няма нищо общо с това, че кралица Елизабет II остава държавен глава в 15 държави от Британската общност, включително Австралия. Наракот прекарва сезона в пътувания и тренировки с британския отбор, а съпругът й е пенсиониран британски скелетист и бронзов медалист от Олимпийските игри от 2018 г. Дом Парсънс.