Играчите се съгласиха да вземат различни имена. Имена, които не можеха непременно да произнесат в началото. Джеръми Смит стана Jieruimi Shimisi и избра Джейк Челиос Jieke Kailiaosi и може би щеше да звучи странно.

„Малко“, каза Спенсър Фу, който се превърна в Фу Дзян. — Да, взех го много бързо.

Малцина говореха китайски или прекарваха известно време в Китай, но знаеха разликата между ипотека и кръстосана проверка. Достатъчно беше да съберем тези хокеисти заедно, да ги обиколим по средата на света и да ги потопят в нова страна.

„Има по-голяма картина“, каза И Джингуанг, който е израснал в Британска Колумбия с името Брандън Ип. „Ние сме тук, за да развием играта.“

Отразяване на Олимпийските игри в Пекин

Китайският мъжки отбор по хокей направи своя дебют на Зимните олимпийски игри в Пекин миналата седмица, като част от голям експеримент на правителството за изграждане на национална хокейна програма от нулата, набързо.

Списъкът включваше таланти от малката лига, дошли от цяла Северна Америка – играчи от китайски произход или желаещи да живеят в страната няколко години. Служителите на отбора също ги помолиха да вземат тези преведени имена.

Не всеки е доволен от този готов списък.

Президентът на Международната федерация по хокей на лед предложи Китай да се оттегли от игрите „за недостатъчни спортни стандарти“. С други думи, той се страхуваше, че отборът ще загуби с небалансиран резултат и ще направи спорта му зле. Синдикатът отстъпи, но остават сериозни съмнения, особено в медиите.

Не беше тайна за вратаря Джеръми, който каза: „Чете статии“.

::

Безспорен шум изпълни Националния закрит стадион, когато Китай излезе на леда в четвъртък вечер, за да играе със Съединените щати. Феновете танцуваха на американската поп музика, докато голяма тълпа – по стандартите на пандемията на коронавирус – развява малки китайски знамена.

Вратарят на Китай Шимеси Джером (Джереми Смит) гледа в таблото по време на загубата с 8-0 от Съединените щати.

Вратарят на Китай Шимес Джером (Джереми Смит) гледа в таблото по време на загубата с 8-0 от Съединените щати в четвъртък.

(Гари Амброуз/За Таймс)

Домакините се пързаляха с червени шорти и червени каски, като името на страната беше гравирано в златисто върху чисти бели якета. Може би феновете са малко развълнувани, аплодират всеки път, когато някой от техните играчи докосне диска, дори извън вратата.

READ  Cub Trax Offday Edition - Bleed Cubbie Blue

За щастие на китайския отбор, НХЛ се оттегли от олимпийските игри през декември поради свързани с COVID закъснения в неговия график. Вместо звезден списък, САЩ доведоха предимно играчи от колежа.

Американците очевидно бяха по-бързи и по-квалифицирани, но по-възрастните китайци можеха да свият малко мускули. Феновете бяха „шокирани“, когато 30-годишният Джейк събори американския нападател Ноа Китс, който все още беше студент, в средата на леда.

„Играхме срещу момчетата“, каза Шон Фарел, второкурсник. „Те бяха малко по-големи, малко по-силни.“

Поради дисбаланса САЩ успяха да постигнат една цел през първия период, което даде надежда на Китай.

„Искам да кажа, че всички бяхме толкова развълнувани“, каза Юан Джунджи, известен преди като Зак Юен. „Ако гледате мача, те ни победиха, но мисля, че се задържахме много добре с тях.“

Добрите чувства не продължиха дълго. Американците доминираха и три бързи поредни гола доведоха резултата до 4-0.

В крайна сметка играта се превърна точно в този срам, от който се страхуваха профсъюзните служители: САЩ 8, Китай 0.

Джером се опита да остане оптимист, след като се изправи срещу група от 55 удара, казвайки: „Кой знае, ако спасиш няколко гола, може би ще получим два и изведнъж всичко се променя“.

::

Китайските играчи се събират преди мач срещу Германия в събота.

(Мат Слокъм/Асошиейтед прес)

Играчи от Съединените щати, вляво, и Китай се изправят срещу мача от предварителния кръг в четвъртък.

Националният обмен не е нищо ново за Олимпиадата. Африканските бегачи на разстояние се местят в Съединените щати или Германия за стипендии за колеж и финансова подкрепа. Българските щангисти получават гражданство, за да се състезават за Катар.

READ  Преглед: Рома срещу ХИК Хелзинки - прогнози, новини за отбора, състави

За разлика от някои от тези случаи, китайците не пазаруват за медали от вноса на хокей.

„Не става дума само за състезание на Олимпийските игри“, каза И. „Става дума за това да направим Китай горд.“

Като домакини на Зимните игри през 2022 г., китайците получиха автоматични точки във всеки спорт. Това не беше проблем при подобряването на хокейната програма за жени, но тази нация от 1,4 милиарда души нямаше достатъчно мъже, които познават играта.

първа колона

Убедителна презентация за разказване на истории от Los Angeles Times.

Китай започна да набира играчи преди около пет години, натрупвайки три пети от списъка си от 25 играчи от Съединените щати и Канада. Някои имаха кратък опит в НХЛ – като Джике, син на великия НХЛ Крис Челиос – но повечето бяха младши пионери.

Паспортният и гражданският статус на тези посетители остават неясни. Играчите избягват подобни въпроси с умение, което се използва, за да не проверяват бедрото по дъските.

Няколко треньори дойдоха и си тръгнаха, преди програмата да се спре на Ивано Заната, бившия италиански играч. В търсене на опит китайците договориха игра в професионалната Континентална хокейна лига в Русия, като загубиха 39 от 48 мача. Трудностите фалшиви афинитет.

„В съблекалнята ние сме семейство“, каза Джероеми. „Знаем, че работихме усилено, за да бъдем тук.“

Вратарят на Китай Джером Чимесе (Джереми Смит) помахва на феновете след мач срещу Германия в събота.

Международната федерация по хокей им позволи да участват в Олимпийските игри само след като са гледали тест от два мача срещу руски професионалисти. Сега идва потенциално по-песимистична публика.

„Китайските фенове могат да бъдат лоши за всеки, който губи“, каза Сюзън Браунъл, американка, която е бягала в Пекинския университет като първокурсник и сега изучава китайската спортна култура в Мисури Ст. Луис. „Това е проблем от десетилетия.“

Натискът може да е по-голям, защото голяма част от играчите са чужденци. Въпреки че някои са очевидно от частичен азиатски произход, същото не може да се каже за Уей Роицки – известен още като Итън Уайрик – с неговата бледа кожа, дълга коса и небрежна брада.

READ  Басилашвили и Нури достигат до финала в Индиън Уелс без Топ 25

„По принцип има нещо по-голямо на карта и това е цялата идея за вкарването на извънземни“, каза Браунел. „Това, което правят, е експеримент и ако публиката не реагира добре, може да го спре.“

::

В събота вечер недооценен немски отбор доминираше в началната среща, като пое преднина с три гола, принуждавайки националния закрит стадион да замълчи.

Тогава в средата на втория период нещо се промени. Китайските играчи започнаха да се пързалят по-агресивно, да намират открито място на леда и да проверяват своите шайби. По думите на Йей: „Може би дойде малко отчаяние“.

Изведнъж германците изглеждаха треперещи, бавни и непрекъснато отстъпващи. Фу Шуай – известен също като Паркър Фу и брат на Спенсър Фу – завърши второто полувреме, като хвърли отскока над разтегнатия германски вратар и отбеляза първия в историята олимпийски гол на Китай. Уанг Тайли – Тайлър Уонг – отбеляза гол в силен мач в началото на третото полувреме и направи резултата 3-2.

Китайецът Уанг Тайли (Тайлър Вонг), вторият вдясно, празнува с гол покрай вратаря на Германия Матиас Нидербергер.

Китайецът Уанг Тайли (Тайлър Вонг), вторият вдясно, празнува гол покрай вратаря на Германия Матиас Нидербергер, крайно вдясно, по време на съботния мач от предварителния кръг.

„Имахме шанс“, каза по-късно треньорът Заната. — Вярвай на момчетата.

Сега феновете се събудиха и изпълниха арената с аплодисменти и скандирания, развяващи знамена. Това беше реакцията, на която екипът се надяваше.

„Ако видим няколко момчета и момичета да ни гледат как играем, те започват да го разбират и започват да развиват спорта тук“, каза Йи.

През хаотичните последни минути, чрез нападане след нахлуване в мрежата, Китай създаде положения, но не успя да изравни. Почти няма значение.

Когато клаксона прозвуча, играчите се пързаляха около леда, махайки, сякаш са спечелили Купата на Стенли. Тълпата спря да ръкопляска. Топката от историческия гол на Фу беше преместена в Залата на славата на спорта в Торонто.

Усмихнат Джером описа емоциите, които обхванаха него и съотборниците му като идващ прилив. Той го нарече първата страница в книгата по история на китайския хокей и тя е в процес на работа. Той я нарече изкупление.

„Нямаме късмет да сме тук“, каза той за Олимпиадата. — Тук принадлежим.

Вратарят беше с червено-златна маска, с маска на главата. Преди малко този роден в Диърборн, Мичиган, помоли местен художник да нарисува традиционни китайски знаци през брадичката – те написаха новото му име.