Българският спорт страда през последните години като камила в пустиня. Държавната политика към тази престижна публична сфера остана илюзия през 2013 г.

Само 20 спорта ще бъдат финансирани с държавни средства, съобщи в края на ноември министърът на младежта и спорта Марианна Георгиева. „България със сигурност ще подпомогне 20 вида спорт. Изборът на групата ще зависи от българските спортни традиции и паралела между индивидуалните и колективните спортове“, каза министър Георгиева на журналистически въпрос относно спортната политика на страната. „До момента 83 спорта са финансирани, включително 38 олимпийски спорта.” От държавни средства.

Със или без държавна подкрепа българският спорт продължи да се бори, надграждайки предишните силни традиции в редица спортове като борба, вдигане на тежести, волейбол и някои спортни дисциплини като самбо, карате-до, карате-киокушин, армрестлинг и др.

© Снимка: EPA/БГНЕС

Иво Ангелов

В резултат на това българският борец Иво Ангелов спечели световна и европейска титла в спорт, представен на летните олимпийски игри. Така той на практика няма конкуренция за Спортист №1 на България за 2013 г.

© Снимка: Bagnes

Григор Димитров

Единственият му възможен съперник е най-добрият български тенисист Григор Димитров, който завърши най-успешната си година в професионалния тенис. Димитров започна 2013 г. с участие във финала на Шампионата по тенис в Бризбейн (Австралия), а по-късно спечели първата си титла на Шампионата по тенис в Стокхолм (Швеция), което му помогна да се изкачи до номер 23 в текущата ранглиста на ATP.

Иван Марков

Щангистът Иван Марков вероятно ще завърши трети в състезанието Спортист на годината 2013. Марков спечели сребро от Европейското първенство по вдигане на тежести и Световното първенство по вдигане на тежести. Естествено, не бива да подценяваме и състезатели от други спортове като Марко Косев, който в Санкт Петербург спечели четвъртата си световна титла по бойно самбо, и златните медалисти от първенството по карате киокушин в София Александра Маринова, Стилиян Петров и света. И европейските шампиони по армрестлинг Георги Гайтаджев и Кирил Костадинов. Много за престижа на страната допринесоха и мъжете от мъжкия национален отбор по волейбол, който завърши на четвърто място във финалите на Световната лига на FIVB и на Европейското първенство на FIVB.

В подкрепа на лошото състояние на българския спорт бихме искали да цитираме думите на един от най-известните български футболисти Христо Стоичков по време на награждаването на Младежкото първенство по футбол: „Даваме титли на децата, но трябва да мислим и за утрешния ден и бъдещето им. Има много причини тези „Деца да не могат да работят в местните футболни клубове, вместо тях наемаме чужденци. Няма държавна политика в спорта. Закрихме много спортни паралелки, уличният спорт се бори и почти няма ученически спортни състезания“, каза раздразнен Христо Стоичков.

Английска версия: Костадин Атанасов

Чрез публикуване на произведения: Вилхелм Балтаджиян

Следвайте ме и нататък Google News GalleryДа знаеш най-важното в този ден!