Българската атлетка Цджан Наимова беше наказана доживотно след положителна проба за забранен стероид.

Българската федерация по лека атлетика съобщи във вторник, че европейската шампионка в спринта Цджан Наимова е наказана доживотно след положителна проба за забраненото вещество дростанолон.

26-годишната Наимова даде положителна проба на Европейското първенство на закрито в Гьотеборг миналия март, където спечели състезанието на 60 метра с лично най-добро време от 7,10 секунди.

Тя вече беше наказана за две години за подправяне на урината си в извънсъстезателен тест в София през 2009 г.

Българската федерация заяви в изявление, че Наимова, която спечели два златни медала от световното първенство за юноши в Пекин през 2006 г., ще бъде лишена от титлата си и всичките й резултати от март до юни ще бъдат анулирани.

Новата шампионка стана украинката Мария Ремин, която се класира на второ място в Гьотеборг, французойката Мириам Сумаре спечели сребърен медал, а българката Ивете Лалова спечели бронз.

Наимова, която не беше открита за коментар, може да обжалва пред Спортния арбитражен съд в Лозана.

Българската лека атлетика е свидетел на поредица от допинг нарушения през последните години.

Спринтьорката Инна Ефтимова, бегачите на средни разстояния Даниела Йорданова, Ваня Стамболова и Теодора Коларова, скачачката на височина Венелина Винева и хвърлячът на чук Андриан Андреев са дали положителни проби за забранени вещества през последните пет години.