Българката Нургюл Салимова се класира за финал на Световната купа по шахмат – Novinite.com

Български Нургол Салимова На финала на световното първенство в Баку! Във вчерашния тайбрек срещу украинката Анна Музичук тя не само спечели с резултат 2,5-1,5, но и направи страхотни игри. нейните оценки Игра от известни професори и коментатори означават:

ГМ Питър Лико: „Бях тотално шокиран колко добре (Нургюл) се справи със ситуацията и спечели страхотна награда Игра. „

Генерален мениджър Дейвид Хауъл: „Невероятна игра. в световен мащаб Игра от Салимова

Нургьол спечели първото място Игра Контрола 25 + 10 в чаровен стил с атака на мат, но в отговор Игра Тя позволи на украинката да изравни резултата в края на дълбока игра. Последваха две страхотни контролни игри 10 + 10, където Салимова Тя не даде никакви шансове на конкуренцията си. Още в началото грабнах преднината в старта Игра и извърши опустошителна атака. за секунда Игра От позиция, която спечели напълно, Нургюл подпечата класирането си за финала, като повтори движенията от позиция на сила. Днес е почивен ден, а събота е първият Игра От финала на световното първенство, в който участва Нургьол Салимова И ще се срещнете с Александра Горячкина. Да пожелаем успех на българина!

20-годишният българин постигна един от най-големите успехи в спорта за последните 15 години

Свири от 4-5 годишна. Към днешна дата тя е постигнала много успехи, но и с повече провали, които неминуемо са част от спортната й кариера.”- Това каза треньорът на Нургюл Живко Зиков по БНТ.

Това, което прави сега в Баку, вече вярвам, че е утвърдена в световния елит и е разпознаваема дори за хора, които не са дълбоко в шаха. Такива успехи не се постигат всеки ден. Отивайки на Световното първенство, не си поставихме непременно цели на първо място, защото това е мечта и можеш да си много подготвен, но възможността не те подкрепя, при нас нещата се случват за секунди. Едно грешно движение в неподходящ момент може да ви уволни много рано в състезаниетоТреньорът и мениджър на Нургюл Салимова каза Живко Зиков.

READ  На 70-годишна възраст почина известният български спортист Иван Славков - Novinite.com

Тя няма какво да губи на този финал – тя е щастлива и развълнувана. Тя винаги дава всичко от себе си. Надяваме се да спечелите, но ако загубите – това е спортът, не всеки може да бъде победител, само някой на върхадобави Зиков.

На финала тя ще се изправи срещу рускинята Александра Горячкина, която ще се състезава под неутрален флаг. С победа Салимова Тя гарантира и участие в Турнира на претендентите през 2024 г., който ще излъчи една от участничките в предстоящия мач за световната шампионска титла при жените.