Българката Валентина Георгиева на Париж 2024: „Постигнах тази цел с чисто и безопасно представяне“

По-малко от две години след тежка контузия на коляното, а след това и през третото си състезание, българската гимнастичка Валентина Георгиева Последното му участие на Световното първенство преди две седмици му осигури място за Олимпийските игри в Париж това лято.

17-годишната Георгиева, която спечели достатъчно точки на прескок, за да се класира за третата от четирите дисциплини от Световната купа през 2024 г., в които малко гимнастички се класират за Париж, каза пред International Gymnast Online, че нейното постижение е просто резултат от подготовка и изпълнение.

„Постигнах тази цел с чисто и безопасно представяне“, каза Георгиева, която спечели сребро на прескок на Световната купа в Кайро на 17 февруари, сребро на прескок на Световната купа в Котбус на 24 февруари и злато на световната купа на прескок. Купа Баку на 9 март.

Разпределението на Георгиева в Париж е особено интересно предвид тежката контузия на коляното, която тя получи на Европейското първенство в Мюнхен през август 2022 г. Класирайки се шеста за финала на прескок там, тя повреди кръстните връзки и менискуса на лявото си коляно, докато приземяваше първия си прескок. . Месец по-късно тя претърпя операция.

Все още възстановяваща се, Георгиева пропусна световното първенство в Антверпен миналата есен, което послужи като квалификация за Париж. Световното първенство през 2024 г. започна с по-широката цел да демонстрира готовността си отново да се състезава на международно ниво.

„Не мисля да спечеля билет за Париж“, каза Георгиева. „Мислех да играя по-добре.“

Родена в София на 28 юли 2006 г., Георгиева започва да се занимава с гимнастика в НСК „Раковски“ в родния си град на седемгодишна възраст. Сега се състезава за клуб Левски Спартак под ръководството на дългогодишния си треньор Филип ЯневНа Олимпийските игри в Атина през 2004 г. тя се класира пета на прескок.

READ  Производството на вино в България ще се увеличи със 7% през 2021 г., но по-малко от средното за пет години

Детският интерес на Георгиева като състезателка по художествена гимнастика я насочва към сферата на художествената гимнастика.

„Когато бях на четири години, тренирах художествена гимнастика, а залата беше разделена на две части“, каза тя. „От друга страна имаше художествена гимнастика, много ми беше интересно какво правят другите и помолих майка ми да ме заведе на Раковски. Моят треньор (Янаев) ме заведе и толкова ми хареса, че реших, че е моят спорт.

Обещаващите резултати на Георгиева при юноши включват сребро на прескок от 2020 г. на Европейското първенство за юноши в Мерсин, където тя спечели първия европейски медал за българските гимнастички от 28 години и първи в историята на европейското за юноши.

Преди контузията си Грузия направи своя международен дебют за старша възраст на Световната купа в Баку през 2022 г., където завърши седма на прескок. Тя спечели злато на прескок на Световната купа на Осиек и се класира на седмо място на прескок на Световната купа на Варна същата година преди европейското.

Трите медала на прескок на Георгиева от тазгодишните серии от Световната купа показват способността й да се бори на уреда в Париж, но тя и Яне се надяват да се представят по-добре на Олимпиадата.

„Обмисляме да увеличим трудността на приема“, каза той. „Плановете за Париж все още не са напълно готови, но ние се целим в многобоя и финала на прескок.“

Въпреки че Георгиева все още не е участвала в Олимпийските игри през 2020 г. и е двукратна световна шампионка на прескок Ребека Андраде Бразилия и олимпийски шампион през 2016 г. и двукратен световен шампион на прескок Симон Байлс Америка, каза той, може да съперничи на най-добрите скакулти в света в Париж.

READ  България блокира Хавай и Зеландия, когато САЩ се върнат в Египет

„Мога да го направя с голяма трудност и чисто изпълнение“, каза тя пред International Gymnast Online.

Още за Георгиева:

Псевдоним:

Валя

Сегашен адрес:

София

семейство:

майка, Елица Илеева-Георгиева; татко Петър Георгиев; по-голям брат, Николай Георгиев.

Обучение:

понеделник, вторник, четвъртък и петък от 9:30 до 17:30; Сряда от 9:30 до 12:30 ч.

Акценти от кариерата му:

„Две са. Първият беше, когато спечелих сребърен медал на Европейското първенство за юноши, когато бях на 14. Второто беше завръщането ми след година и половина контузия и спечелването на олимпийската квота.

Най-влиятелните хора в живота му:

„Моето семейство, моят треньор, моят приятел и най-добрият ми приятел“

Валентина Георгиева (BUL) с нейния треньор Филип Янев. Снимка: Филип Янев

герой:

„Моят треньор (Филип Янев)“

Цели:

„Целта ми в гимнастиката е почти постигната, а именно да стигна до Олимпиадата. Целта в живота ми е да създам щастливо и здраво семейство.

Хоби:

Слушам музика и излизам с приятели”

Ритуал преди мача:

— Вдишвам дълбоко и го изпускам.

мото:

„Дръжте главата си изправена при провал и дръжте главата си наведена при победа.“

Други най-нови функции на International Gymnast Online в българската гимнастика: