Арсенал победи Цюрих, Манчестър Юнайтед загуби от Реал Сосиедад

Кристиано Роналдо се завръща в титулярния състав, но Реал Сосиедад все пак победи Манчестър Юнайтед с 1:0 на „Олд Трафорд“ в първия мач на Лига Европа. (Още футболни новини)

След като не успя да си осигури трансфер в клуб от Шампионската лига, звездният нападател трябваше да се задоволи с игра във второто ниво на Европа за първи път от 2002 г. със Спортинг Лисабон.

За последно Роналдо започна при загуба с 0:4 от Брентфорд на 13 август, преди Юнайтед да спечели четири поредни победи във Висшата лига. Треньорът на Юнайтед Ерик Тен Хаг използва звездата на Португалия от резервната скамейка по време на неговата победна серия.

Преди откриващия си групов мач те почетоха минута мълчание в памет на кралица Елизабет II, която почина на 96-годишна възраст в четвъртък.

И двата отбора носеха черни ленти, а знамената на „Олд Трафорд“ бяха наполовина.

„Клубът признава нейния огромен принос към обществения живот, включително спорта, независимо дали тук в Обединеното кралство, в Британската общност или по света“, се казва в изявление на Юнайтед.

Бразилският младок Маркиньос дебютира за Арсенал, като вкара първия гол и асистира за втория при победата с 2-1 над Цюрих в първия мач в груповата фаза.

Еди Нкетия вкара победния гол, след като Цюрих изравни с дузпа за неговото нарушение, докато Арсенал се върна от загубата с 3-1 от Юнайтед в неделя, първото им поражение във Висшата лига този сезон.

Лацио започна кампанията си с победа с 4-2 над Фейенорд, но другият италиански Рома загуби с 2-1 от Лудогорец в България.

READ  Домът на J Lo в LA все още е насочен с множество 911 повиквания

В третото ниво на Европейската лига на конференциите Уест Хем се възстанови през второто полувреме, за да победи румънския FCSB с 3-1 в Лондон.

За разлика от тях Виляреал победи Лех Познан с 4-3, докато Фиорентина завърши наравно 1-1 у дома с латвийския шампион RFS.

Началото на мача между Ница и Кьолн от Висшата лига се забави заради сбивания между фенове по трибуните на стадион „Алианц Ривера“. Началният удар беше забавен с 55 минути. Мачът завърши наравно 1-1.

Европейска лига

Брис Мендес реализира дузпа за Реал Сосиедад през второто полувреме на „Олд Трафорд“, като уцели долния ъгъл на вратата на Давид де Хеа. Наказателният удар бе отсъден за игра с ръка от защитника Лисандро Мартинес. Това беше първата победа на Реал Сосиедад над Юнайтед в европейските турнири.

Дуото Нкетия и Маркиньос сподели определящите моменти от победата на Арсенал, докато вратарят на САЩ Мат Търнър направи своя дебют за топчиите след летния си трансфер от Ню Инглънд Революшън в Мейджър Лийг Сокър.

Нкетия намери мрежата с глава през второто полувреме, която премина между краката на вратаря на Цюрих Яник Брехер от центриране на Маркиньос, който се присъедини към Арсенал това лято от Сао Пауло.

При завръщането на лондонския клуб в европейския футбол след едногодишно отсъствие, 19-годишният Маркиньос посрещна центриране на Никита отляво настрани в горния ъгъл и завърши с плавна контраатака в 16-ата минута на мача.

Въпреки доминацията на Арсенал, домакините изравниха минута преди почивката, след като Мерлинд прати Крецио Търнър в грешната посока от дузпа.

В същата група А ПСВ Айндховен изравни с Бодо/Глимт 1-1.

READ  Нови противоепидемични мерки в българската столица от 14 октомври: какво ще се промени?

Бразилският нападател Нонато отбеляза късния победител с българския Лудогорец.

След победата на Жозе Моуриньо с Рома в първата Лига Европа през миналия сезон, треньорът търси трета европейска титла след победата с Порто през 2003 г. и Манчестър Юнайтед през 2017 г.

Полузащитникът Тами Ейбрахам не беше на разположение на Моуриньо поради проблем с рамото.

Лацио несъмнено изпревари Фейенорд на Стадио Олимпико Рома, отбелязвайки три гола за по-малко от половин час, като Луис Алберто, Фелипе Андерсон и Матиас Весино вкараха по един гол. Весино добави втория си гол през втората част, преди Сантяго Хименес да направи разликата за холандския национален отбор.

Италианските власти забраниха на феновете на холандския клуб да пътуват до Рим, след като техни фенове се сблъскаха с полицията и повредиха исторически фонтан по време на пътуване през 2015 г. за мача с Рома.

Мичи Батшуай влезе от пейката, за да донесе на Фенербахче победа с 2-1 у дома срещу Динамо Киев.

Уилиан Хосе реализира дузпа в добавеното време на първото полувреме и добави още една по-късно при победата на Реал Бетис с 2:0 над Хелзинки.

Европейска лига на конференциите

Джарод Боуен от Уест Хем отмени удара на Андре Кордия от първото полувреме, като отбеляза дузпа, преди резервата Майкъл Антонио да отбележи гол на стадиона в Лондон след слаб старт на сезона във Висшата лига.

Франсис Коклен вкара минута преди изтичането на времето, за да спечели Виляреал.

Виляреал беше на полуфинал в Шампионската лига преди четири месеца, но трябваше да се задоволи с титлата в Лига Европа, след като завърши на седмо място в Испания миналия сезон.

READ  Коронацията на кралица Елизабет II, 1953 | Новини

Във второто издание на Европейската лига на конференциите отбори от Косово, Лихтенщайн и Литва наградиха своите страни с първите си представители в груповата фаза на състезанието на УЕФА.

Всичките им мачове завършиха наравно. Балкани от Косово завърши наравно 1-1 с Клуж, докато Вадуц от Лихтенщайн и Галегис от Литва изиграха два мача без голове съответно срещу Аполон Лимасол и Слован Братислава.

Шотландският Хартс също беше победен с 4-0 от Башакшехир в Единбург, а късна дузпа от Фабио Силва донесе на Андерлехт победа с 1-0 над Силкеборг.