Английски играчи са обект на расистки обиди в България футболни новини

ФА ще поиска от УЕФА да разследва „отвратителните расистки скандирания“ като „спешен въпрос“

от

10:14 ч., Обединено кралство, сряда, 16 октомври 2019 г

Квалификацията на Англия за Евро 2020 срещу България в София беше прекратена два пъти преди полувремето поради расистки обиди, насочени към английски играчи.

Капитанът на Англия Хари Кейн разговаря със съдията Иван Бебек 28 минути след първото полувреме, в съответствие с първата част от тристепенния протокол на УЕФА. Втората стъпка ще доведе до спиране на мача от съдията за определен период от време, а третата е до отмяна на мача.

Мачът, който Англия спечели с 6-0, беше спрян за обявяване на PA преди играта да бъде подновена. Но след като злоупотребата продължи, мениджърът на Англия Гарет Саутгейт разговаря с четвъртия съдия и мачът беше спрян за кратко за втори път малко преди полувремето.

След мача ФА излезе с изявление, в което се казва: „ФА може да потвърди, че играчите на Англия са били подложени на омразни расистки скандирания, докато са играли в квалификация за Евро 2020 срещу България.“

„Това е неприемливо на всяко ниво на играта и нашият непосредствен фокус е да подкрепим участващите играчи и персонал.

Той добави: „Както за съжаление знаем, това не е първият път, когато нашите играчи са били изложени на такова ниво на злоупотреба и няма място за такъв тип поведение в обществото, да не говорим за футбола.“

Той добави: „Ще поискаме от УЕФА спешно разследване“.

Роб Дорсет от Sky Sports News съобщи, че е чул „ясни маймунски скандирания“ в шест отделни случая по време на 10-минутен период през първото полувреме, когато Тайрън Мингс и Маркъс Рашфорд владееха топката.

READ  Жозе Моуриньо иска акулите да се провалят в Шампионската лига след равенство на Реал Бетис SportsBrief.com

Дорсет каза: „Ясно чух един от феновете да вика „Маймуна“, когато Рашфорд подаде топката.“

снимка:
Хари Кейн говори за първи път със съдията след 28 минути

Английският играч Рахийм Стърлинг изрази мнението си в социалните медии след мача: „Съжалявам, че България е представена от такива идиоти на своя стадион.

„Както и да е.. 6-0 и обратно у дома, поне си свършихме работата. Безаварийно пътуване на нашите фенове, вие свършихте добра работа.“

Маркъс Рашфорд също изрази мнението си в социалните медии и похвали усилията на Евелин Попов, който говори с феновете на домакините в опит да спре тормоза.

Тайрън Мингс, който направи своя дебют за Англия, изрази гордостта си от начина, по който съотборниците му се справиха със ситуацията: „Това е момент на много гордост за мен и моето семейство тази вечер, когато правя дебюта си за Англия. Нещастните събития в мача бяха решени по най-добрия начин колкото е възможно.” „Гордея се с начина, по който се справихме.” — Справих се с това.

Sky Sports News интервюира Стив Греъм, ръководител на UK Sports, край терена по време на мача.

Греъм каза: „Това е просто най-лошото расистко поведение, което някога съм виждал от група фенове, независимо дали на международно или клубно ниво. Това е неописуемо лошо.“

Стив Греъм, главен суперинтендант на футболното звено на британската полиция, каза, че расистката злоупотреба, претърпяна от английските играчи по време на мача им срещу България, е „просто най-лошото расистко поведение“, на което е бил свидетел.

„Виждахме песни, които сякаш правеха нацистки поздрави, докато пееха. Всеки път, когато Рахийм Стърлинг се качи на топката, чувахме маймунски скандирания и координирано освиркване.

READ  Последната безплатна актуализация на Garmin е страхотна новина за скиорите

„След това чухме някои от другите чернокожи играчи да освиркват, което беше открито насочено към тези играчи. По време на почивката в играта видяхме и флаг с показани изображения отдясно.“

снимка:
Гарет Саутгейт говори със съдията, след като чу расистки скандирания по време на мача България – Англия

„Това беше ужасно. Човек се чувства физически болен, когато чуе това“, каза експертът на Sky Sports Рой Кийн пред ITV.

Според източници на Sky специалисти по сигурността – работещи в частния сектор, а не от Българската футболна федерация – са изгонили група от 20 до 25 „фенове“ от българска фен група.

Те бяха облечени в черно, във връзка с това, че са част от неонацистка група, и бяха видени да отдават нацистки поздрави.

снимка:
Български фенове в тълпа по време на мача с Англия в София

Мачът продължи без прекъсване след полувремето, като в крайна сметка Англия спечели равенството с 6-0.

Антирасистката група Kick It Out заяви в изявление: „Писна ни от отвратителните расистки обиди, насочени към националния отбор на Англия тази вечер от български фенове – включително телевизионни кадри, показващи нацистки поздрави и маймунски звуци.“

„Ние поздравяваме Гарет Саутгейт, неговия екип и играчи за действията, предприети при докладване на отвратителната злоупотреба, и предлагаме пълната си подкрепа на целия отбор, техните семейства и всеки, засегнат от тези ужасяващи сцени.

Гарет Саутгейт каза, че отборът му е можел да стигне по-далеч и да напусне терена, след като беше подложен на расистки обиди в европейските квалификации в България.

„Окуражени сме, че протоколът първоначално беше приложен от длъжностните лица на мача, но УЕФА трябва да обясни защо играчите не бяха изпратени в съблекалнята по време на втората стъпка, както ясно е посочено в правилата.

READ  Превю: Сърбия срещу България - прогноза, отборни новини, състави

„Телевизионните кадри също така ясно показват, че расистката злоупотреба продължи през второто полувреме, така че е неприемливо третата стъпка да не е изпълнена. Съдиите трябваше да прекратят този мач.

„Време е УЕФА да се засили и да покаже малко лидерство. Те последователно не успяха твърде дълго да предприемат ефективни действия. Фактът, че България вече е домакин на мач с частично затворен стадион поради расистки обиди, показва, че санкциите на УЕФА са не подходящ.“ С цел.

„Не може да има повече жалки глоби или кратки забрани на стадиони. Ако УЕФА изобщо се интересува от борбата с дискриминацията – и ако кампанията за „равен мач“ означава нещо – трябва да последват отнемания на точки и изгонвания от турнира.“

Стадион „България“ беше частично затворен след предишни посегателства

Мачът се проведе на частично затворения Национален стадион „Васил Левски“, след като УЕФА наложи санкции след инциденти по време на мачовете на България срещу Косово и Чехия през юни.

5000 от 46 340 места трябваше да бъдат оставени празни, въпреки че този брой ще бъде намален до 3000 за мача срещу Чехия следващия месец.

снимка:
Транспаранти „Равена игра“ бяха разлепени на празни седалки на Националния стадион „Левски“.

На празни седалки на стадиона бяха разлепени транспаранти с надпис „Равена игра“.

България наложи глоба от 40 000 евро през 2011 г., след като фенове обидиха Ашли Йънг, Ашли Коул и Тео Уолкът по време на мач от квалификациите за Европейското първенство 2012.