Алкарас напредва на US Open със Сабаленка и Вондроусова напред

Беларуската Арина Сабаленка се завръща по време на победата си във втория кръг над британката Джоди Берг на US Open (Тимъти А. Клари)

Световният номер едно Карлос Алкараз беше близо до сблъсък с италианеца Яник Синър на Откритото първенство на САЩ в четвъртък, след като победителките от Големия шлем Арина Сабаленка и Маркета Вондроусова запазиха местата си в третия кръг.

Защитаващият титлата си Алкараз лесно се класира за осминафиналната среща с британеца Дан Еванс, след като победи южноафриканеца Лойд Харис с 6-3, 6-1, 7-6 (7/4) за два часа и 28 минути на стадион „Артър Аш“.

Това означава, че Alcaraz е само на две победи от потенциален четвъртфинален сблъсък с шестия поставен италианец Sinner, който продължи тихото си развитие, като изравни своя сънародник Lorenzo Sonego 6-4 6-2 6-4.

Миналата година Alcaraz и Syner направиха епичен петсетов четвъртфинален мач, който не беше завършен до 2:50 сутринта местно време, последният финал в историята на US Open.

И след представянето им в четвъртък, малцина биха заложили на повторение на миналогодишната битка в тежка категория на тазгодишните четвъртфинали.

„Мисля, че изиграх страхотен мач от началото до края“, каза Алкарас, който се кандидатира да стане първият човек, защитил US Open от 2008 г., когато Роджър Федерер вдигна трофея за пета поредна година.

Междувременно 22-годишният Sinner се стреми да стреля на всички цилиндри въз основа на представянето си във втори рунд.

Италианецът допусна само 10 точки на сервис, без да даде нито една точка за пробив на Сонего през целия два часа и пет минути мач.

Синър ще играе срещу шампиона от US Open за 2016 г. Стан Вавринка в третия кръг в събота. 38-годишният Вавринка падна назад, за да елиминира аржентинския номер 30 Томас Мартин Ечевери със 7-6 (6/8), 6-7 (9/7), 6-3, 6-2.

READ  Брус Спрингстийн и E Street Band отлагат концертите през септември - Rolling Stone

Германският 12-и поставен Александър Зверев също може да бъде на пътя на Синер преди четвъртфиналния сблъсък с Алкарас.

Зверев си осигури място в третия кръг, като победи сънародника си Даниел Алтмайер със 7-6 (7-1), 3-6, 6-4, 6-3.

Също така от страната на Алкарас е шампионът от 2021 г. Даниел Медведев, който достигна третия кръг, като победи с 6-2, 6-2, 6-7 (6/8), 6-2 над австралиеца Кристофър О’Конъл, класиран на 69-о място в свят. В късна нощна игра.

Медведев изглеждаше на път към удобна победа в два поредни сета, преди да направи двойна грешка на мачбол и мачбол, за да се класира за четвъртия сет.

Медведев каза: „Труден мач. „Не знам защо, но в един момент от играта той реши да играе много по-добре. Не знам защо, но ми стана по-трудно“.

Медведев ще играе с аржентинеца Себастиан Паес за квалификационната карта за шестнадесетте кръга в събота.

– Heroes Advance –

В други мачове британецът Анди Мъри, шампионът на US Open за 2012 г., загуби в четвъртък от българина Григор Димитров, деветнадесетият поставен, с 6-3, 6-4, 6-1.

Бившият номер три в света Димитров, който спаси три мачбола в първия кръг, ще срещне Зверев, вицешампиона от 2020 г., на осминафиналите.

Докато Мъри излезе, британският му сънародник Джак Дрейпър се класира за третия кръг, като победи поляка Хуберт Хуркач, седемнадесетият поставен, с 6-2, 6-4, 7-5, за да определи дата за трети кръг с американеца Майкъл Мамо, който победи Джон Иснър. 3-6, 4-6, 7-6 (7/3), 6-4, 7-6 (10/7) в последния мач в кариерата на ветерана с големи сервировки.

READ  Българският "Подслон във времето" спечели международната награда "Букър".

При жените друга британска шампионка, Джуди Берг, завърши след едностранно поражение от Сабаленка, втората поставена от Беларус, шампионка на Australian Open. Сабаленка спечели с 6-3 6-2 за час и 14 минути.

25-годишната Сабаленка достигна полуфинал или по-добре на последните си четири турнира от Големия шлем и може да замени Ига Светек като номер едно в света, ако изравни с полякинята в Ню Йорк.

Друга победителка от Големия шлем за 2023 г., чешката шампионка от Уимбълдън Вондроусова, може да се изправи срещу Сабаленка на полуфиналите.

Вондроусова, която влезе в историята, когато стана първата непоставена жена, спечелила Уимбълдън през юли, имаше повече сила от италианката Мартина Тревизан, като спечели с 6-2 6-2 за час и 20 минути.

Деветата поставена каза след това, че се е примирила да бъде кечър, а не кечър след неочакваната си победа на Уимбълдън.

„Ситуацията е трудна“, каза Вондроусова. „Чувствам, че всички искат да ме победят. Щастлив съм, че съм тук и играя добър тенис.“

Сред вероятните цели на Вондроусова е третата поставена Джесика Пегула, която вървя гладко по пътя към победа с 6-3 6-1 над румънката Патриша Мария Тийг. Американката Пегула, която е поставена да се изправи срещу Вондроусова на четвъртфиналите, ще се изправи срещу украинката Елина Свитолина в следващия кръг.

Междувременно петият тунизиец Анас Джабер, който е болен от грип, победи чехкинята Линда Носкова със 7-6 (9/7), 4-6, 6-3.