Най-известните двубои за олимпийски бокс от обирите на Флойд Мейуедър и Рой Джоунс-младши до златния медал на Антъни Джошуа в Лондон

Олимпийският бокс е създал едни от най-легендарните имена някога в спорта.

Игрите са най-добрата награда за всеки аматьорски боксьор и перфектният начин да вкарват, преди да се класират в професионалните редици.

10

Антъни Джошуа със златния си медал през 2012 г.Кредит: News Group Newspapers Ltd

През годините Олимпийските игри озариха ослепителни представления, шокиращи решения и дори състезания за правене на история.

Тук SunSport провежда някои от най-емблематичните моменти и мачове в олимпийската история на бокса.

Касий Клей, Рим 1960 г.

Човекът, който щеше да стане известен като Мохамед Али, почти реши да не участва в игрите в Италия, от страх да не лети, и дори беше вързан с парашут в самолета.

Но The Greatest трябва да е благодарен, че той направи пътуването, докато спечели златния медал, побеждавайки поляка Zbigniew Pietrzykowski на финала.

Никой не е знаел, че тя ще предизвика една от най-популярните кариери някога, не само в бокса, но и във всички спортове.

Касий Клей, в центъра, спечели златния медал в Рим 1960 г.

10

Касий Клей, в центъра, спечели златния медал в Рим 1960 г.Кредит: Архив Хълтън – Гети

Мечтаният екип се завръща! Абонирайте се за сезон 21/22 и получете своя шанс да спечелите £ 100,000

Sugar Ray Leonard, Монреал 1976

Създаден като един от най-талантливите в техническо отношение бойци на всички времена, Леонард е благословен със скорост, време и магическо движение на крака.

И всичко това беше изложено в Канада, където той демонстрира известната си техника „блясък на обувки“ – хвърляне на много бързи тела, за да привлече вниманието на съдиите.

Леонард победи кубинеца Андрес Алдама за златния медал, а по-късно стана световен шампион с пет тежести като част от ерата на „Четирите крале“, с класически битки срещу Роберто Дюран, Томи Хърнс и покойния Марвин Хаглер.

Рой Джоунс-младши, Сеул 1988

В един от най-мрачните и известни часове на бокса Джоунс беше откраднат от олимпийския златен медал срещу Парк Се-Хун от Южна Корея.

READ  Ден 6 от Откритото първенство на Франция, включително Boutique Van de Zandschulp срещу Рафаел Надал

Години по-късно се оказа, че съдиите-нарушители са пияни и вечеряни от корейските организатори, но Международният олимпийски комитет заяви, че „няма доказателства за корупция по боксовите събития в Сеул“.

Джоунс ще продължи да стане шампион с четири тежести в професионалиста – той дори спечели кола в тежка категория – и се слави като един от най-добрите бойци, които някога са закачали.

Рой Джоунс-младши е ограбен на игрите през 1988 г.

10

Рой Джоунс-младши е ограбен на игрите през 1988 г.кредит: Гети

Ленъкс Луис, Сеул 1988

Луис, който е роден в Лондон и се премества в Онтарио на 12-годишна възраст, представлява Канада в Корея.

Той победи американеца Ридик Бауи, за да спечели златния медал, което доведе до разгорещена борба с тежка категория.

Продължи към професионалистите, но така и не се върна, а Боу дори събра WBC пояса, за да не се изправя срещу Луис.

Ленъкс Луис победи Ридик Боуи за олимпийско злато

10

Ленъкс Луис победи Ридик Боуи за олимпийско златокредит: рекс

Флойд Мейуедър, Атланта 1996

В поредната грозна нощ на бокса Мейуедър загуби от българина Серавив Тодоров на полуфинала – но явно беше ограбен.

Толкова много, че реферът вдигна объркано грешната си ръка, когато Тодоров беше обявен за победител.

Въпреки тъгата по спечелването само на бронзовия медал, това беше последният път, когато Мейуедър – който се оттегли с 50: 0, след като се превърна в вкус, порази някога.

ПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ КЪМ SUN VEGAS: Вземете БЕЗПЛАТЕН бонус от £ 10 със 100 игри, за да играете Не е необходим депозит (Прилагат се Общите условия)

Флойд Мейуедър спечели бронзов медал на игрите през 1996 г.

10

Флойд Мейуедър спечели бронзов медал на игрите през 1996 г.Кредит: Associated Press

Владимир Кличко, Атланта 1996

По-младият Кличко спечели златото срещу Тонга Пая Волфграм в Америка.

READ  Новак Джокович: Съдията нареди тенис звездата да бъде освободена от имиграционния арест в Австралия

Не беше лесен преходът в платежните редици за украинеца, който претърпя три поражения в началото на кариерата си.

Но под ръководството на легендарния треньор Емануел Стюард, Кличко продължи деветгодишното си управление като шампион, преди да загуби от Тайсън Фюри през 2015 година.

Владимир Кличко спечели златния медал на Олимпийските игри през 1996 година

10

Владимир Кличко спечели златния медал на Олимпийските игри през 1996 годинакредит: Гети

Deontay Wilder, Пекин 2008 г.

Италианецът Клементе Русо победи американеца Уайлдър на полуфинала в Китай, за да вземе бронзовия медал.

Но наградата за третото място вдъхнови настоящото му заглавие „Бронзов бомбардировач“.

В чест на „Браун бомбардировач“ Джо Луис, също от родната държава на Уайлдър, Алабама, титлата се превърна в синоним на бокса в тежка категория в модерната епоха.

Деонтей Уайлдър спечели бронзов медал на игрите през 2008 г.

10

Деонтей Уайлдър спечели бронзов медал на игрите през 2008 г.Кредит: Гети изображения – Гети

Антъни Джошуа, Лондон 2012

Само четири години след като се занимава с бокс, Джошуа победи италианската легенда Роберто Камарел пред любима тълпа в столицата.

Това беше нощта, в която се роди най-новата британска звезда и в рамките на една година от професионалния си дебют той се превърна в домакинско име.

Бързо напред към настоящето и той е един от най-големите лейбъли в бокса, двукратен обединен шампион и огромна търговска атракция.

Антъни Джошуа спечели златния медал на Олимпийските игри 2012

10

Антъни Джошуа спечели златния медал на Олимпийските игри 2012кредит: Гети

Никола Адамс, Лондон 2012

Олимпийските игри през 2012 г. бяха крайъгълен камък за бокса, защото това бяха първите игри, в които участваха жени.

READ  Карлос Алкараз победи Томи Бол в Синсинати | ATP турне

Британецът Адамс беше първият, който взе медала, побеждавайки блестящо световния номер 1 Рин Канкан от Китай, за да спечели златото.

Адамс го последва с още един златен медал в Рио, преди да спечели световна професионална титла и да се оттегли през 2019 г., непобеден в шест битки.

Двукратен носител на златен олимпийски медал Никола Адамс

10

Двукратен носител на златен олимпийски медал Никола АдамсКредит: олимпийски басейн

Майкъл Конлан, Рио 2016

Може би най-важният момент от всичко е, че ирландецът Конлан постави средните си пръсти пред камерите след спорната си загуба от руснака Владимир Никитин.

Тогава той обвини Международната боксова асоциация (AIBA), управляващото тяло, което тогава се занимаваше със спорта, че са „измамници“ в яростен шум, който промени Олимпиадата завинаги.

По-късно Международният олимпийски комитет разследва Международната боксова федерация и по-късно я лишава от правото да бъде домакин на олимпийския турнир по бокс в Токио 2020 след опустошително разследване.