Голът на Пулишич извежда Съединените щати на Световното първенство, побеждавайки Иран с 1-0

Доха, Катар (AP) – Кристиан Пулишич изби топката и вкара гол, сблъсквайки се с вратаряИменно сблъсъкът изпрати американската звезда в болница и допусна САЩ до втория кръг на световното първенство.

Повече от час по-късно той се обади на съотборниците си чрез FaceTime, за да се присъединят към празника.

Голът на Пулишич беше отложен в 38-ата минута и Съединените щати победиха Иран с 1-0 във вторник вечерта в политически натоварен реванш, за да се класират за фазата на елиминациите на Световното първенство.

„Всеки играч е готов да изложи тялото си на карта, за да се увери, че този отбор ще успее“, каза куотърбекът Уестън Маккини.

Завършвайки на второ място в група B с пет точки, две точки зад Англия, Съединените щати ще играят с Холандия в събота с шанс да стигнат до четвъртфиналите за първи път от 2002 г.

„Винаги казвам, че сме срещу света“, каза крилото Тим Уеа, „защото никой не мисли, че Съединените щати могат да играят добър футбол.“

Завръщайки се на Световното първенство, след като пропуснаха турнира през 2018 г., Съединените щати се нуждаеха от победа, за да достигнат осминафиналите. Иран завърши трети в групата с три точки и не успя да продължи напред в шест мача от Световното първенство.

„Мечтата свърши“, каза треньорът на Иран Карлош Кейрош.

Маккени започна играта за гол, когато прехвърли топката над средата на кръга точно до Сергиньо Дест на границата на 6-ярдовото поле. Дест изпрати топката с глава пред вратата при рикошет, докато Пулишич спринтира през средата на терена покрай Рамин Резаян и Маджид Хосейни.

READ  Кой е Николай Патрушев? Руснаците може да поемат управлението, докато Путин се възстанови

Пулишич изви тялото си, пренасочвайки топката с десния си крак за своя 22-ри международен гол и първи в мач от Световно първенство. Инерцията му го избута покрай вратаря Алиреза Бейранванд.

„Кристиан е този, който ръководи тези неща. Това е, което той прави. Това е неговото специално качество“, каза треньорът на САЩ Грег Берхалтер. „След като топката излезе в аут, той става агресивен в наказателното поле и се случват хубави неща.“

Пулишич беше пуснат на терена и за около три минути, докато получавате лечение. той е Опитайте се да продължите да играете Но той беше заменен в началото на второто полувреме и бе отведен от спортния треньор Харис Пател за коремен преглед в обща болница Хамад, където беше Пулишич проследи играта в мобилни приложения. Футболната федерация на САЩ каза, че Пулисич е наранил таза си и се е върнал в хотела на отбора, размахвайки ден след ден.

„Изпратих му съобщение и го проверих, а той каза: „Мисля, че ще бъда готов в събота“, каза Маккини.

Уеа почти удвои преднината в седмата минута на добавеното време на първото полувреме, но засада.

Ревящи ирански фенове с клаксони и барабани сред публиката от 42 127 души изпълниха долната купа зад една врата на стадион Тумама, кръгло място, оформено като гафия, традиционна шапка.

Докато Съединените щати победиха Иран с 9-0 през първото полувреме, Иран имаше предимство от 4-3 през второто полувреме, знаейки, че се нуждае само от равенство, за да продължи напред. Пуснете Берхалтер Уокър Цимерман в 82-ата минута и преминете към защита от пет човека.

READ  Лидерът на Хонконг Лам няма да търси нов мандат след 5 тежки години

Беше обявено 9 минути допълнително време. Удар с глава на Мортеза Буралиганджи в третата минута премина в аут. В осмата минута Камерън Картър-Викърс докосна ръка по рамото на Мехди Тарими, докато нападателят се плъзна към Мат Търнър и топката профуча покрай вратаря само за Цимерман да я избие. Испанският рефер Антонио Матеу отхвърли искането на Иран да прегледа видеото и Последният съдийски сигнал прозвуча след десетата допълнителна минута.

„Надявам се нашите фенове и хората в Иран да ни простят“, каза Тарими.

Търнър даде финала на Съединените щати за първи път от 1930 г. Вътре в съблекалнята съотборници се опитаха да разубедят Пулишич.

„Всички крещяха, така че не можахме да чуем много“, каза Търнър. „Той пусна всичко, постави всичко на линията и успя да прекара топката през линията.“

състави

Картър Викерс, който е син на бивш играч от НБА Хауърд Картър, направи своя дебют на Световното първенство на мястото на Цимерман и даде на Съединените щати изцяло европейски състав за втори път в състезателна игра, откакто Мейджър Лийг Сокър започна през 1996 г. първо след Купата на КОНКАКАФ Злато 2011 срещу Ямайка.

Треньорска стая

Джош Сарджънт беше ударен по десния си глезен в 74-та минута от Хосейни Той си тръгна след три минути.