Българската бегачка Наимова наказана доживотно заради допинг

СОФИЯ (Ройтерс) – Българската федерация по лека атлетика съобщи във вторник, че европейската шампионка в спринта на закрито Цджан Наимова е наказана доживотно, след като е дала положителна проба за забраненото вещество дростанолон. 26-годишната Наимова даде положителна проба на Европейското първенство на закрито в Гьотеборг миналия март, където спечели състезанието на 60 метра с лично най-добро време от 7,10 секунди. Тя вече беше наказана за две години за манипулиране на урината й в извънсъстезателен тест в София през 2009 г. Българската федерация заяви в изявление, че Наимова, която спечели два златни медала от Световното първенство за юноши в Пекин през 2006 г. , ще участват в турнира. Тя ще бъде лишена от титлата си и всички нейни резултати между март и юни ще бъдат анулирани. Новата шампионка стана украинката Мария Ремин, която се класира на второ място в Гьотеборг, сребърен медал спечели французойката Мириам Сумаре, а бронзов – българката Ивете Лалова. Наимова, която не беше открита за коментар, когато се свърза с Ройтерс, може да обжалва пред базирания в Лозана Спортен арбитражен съд. Българската лека атлетика е свидетел на поредица от допинг нарушения през последните години. Спринтьорката Инна Ефтимова, бегачите на средни разстояния Даниела Йорданова, Ваня Стамболова и Теодора Коларова, скачачката на височина Венелина Винева и хвърлячът на чук Андриан Андреев са дали положителни проби за забранени вещества през последните пет години. (Репортаж на Ангел Красимиров; монтаж на Джон Махафи)

READ  Джош Бойер изразява изненадата си от твърденията на Брайън Флорес за танкове