Басилашвили и Нури достигат до финала в Индиън Уелс без Топ 25

Индиън Уелс, Калифорния – Николоз Басилашвили победи американеца Тейлър Фриц със 7-6 (5), 6-3, за да организира финал срещу Камерън Нори на BNP Paribas Open, което ще увенчае първия победител при мъжете, класиран извън топ 25 от 2010 г. насам.

Британецът Нури победи българина Григор Димитров с 6-2, 6-2 в полуфинала от 86 минути. Басилашвили се нуждаеше от час и 41 минути, за да стигне до Фриц, който израсна в района на Сан Диего и беше любимец на публиката.

Бившата номер 1 в света Виктория Азаренка играе срещу 21-ия поставена в схемата испанка Паула Падуса във финала при жените в неделя.

Комбинираните турнири ATP и WTA Tour бяха в смут през последните две седмици през есента, а не обичайната им дата през март. Първите поставени Даниил Медведев и Каролина Плискова бяха сред жертвите на отсъствието на Новак Джокович, Рафаел Надал, Роджър Федерер, Наоми Осака и Серина Уилямс.

За първи път в 45-годишната история на турнира и четиримата полуфиналисти при мъжете са класирани извън топ 25. Нури е 25-и, Димитров 28-и, Басилашвили 36-и и Фриц 39-и.

Последният човек извън топ 25, който спечели Индиън Уелс, беше номер 26 Иван Любичич през 2010 година.

Фриц се опитваше да стигне до финала и имаше шанс да стане първият американец, който спечели турнира след Андре Агаси през 2001 г. Вместо това 23-годишният футболист падна до 0-5 на полуфиналите тази година.

Ас Фриц му даде преднина с 6-5 през първото полувреме. Той имаше точка за пробив при сервис на Басилашвили, за да завърши сета, но големият грузинец го парира и удари бекхенд уинър през второто полувреме, за да принуди тайбрека. След равенство 5-all на брейкъра, Fritz направи два последователни фаула, за да събори сета.

READ  Българин пострада при катастрофа с автобус в Грузия

„Неговият бекхенд определено е по-силен от всеки друг в турнето“, каза Фриц. „Начинът, по който преминаваш през терена е толкова труден, толкова плосък и толкова дълбок, нищо не можеш да направиш. Ако исках да бъда по-агресивен, щях да се отворя за повече фалове, само за да се опитам да ударя силно от такъв голям топка.“

Басилашвили отбеляза първия пробив в мача в шестия гейм, след което продължи с 5-2. А Фриц загуби една точка при сервис в следващия гейм, за да се доближи до 5-3.

Басилашвили не успя да реализира първите си три точки. Непринудените му грешки присъдиха на Фриц две точки за пробив, преди победата от форхенд на Басилашвили на открития корт да сложи край на победата.

„Всъщност бях малко по-спокоен, когато имах срив, а не когато шофирах“, каза Басилашвили. „Станах по-спокоен, някак се фокусирах върху топката. Започнах да се движа по-добре. Не пропусках в тези моменти.“

Басилашвили е първият играч от бившата съветска република Грузия, достигнал до финала на Masters 1000.

„Много съм щастлив, че мога да постигна нещо подобно, особено страна като Грузия, много малка страна“, каза той. „Не получих никаква подкрепа от моята страна, защото очевидно тенисът е популярен там. Пробих си път. Преминах през много трудни начини да стигна до тук и това означава много.“

В първия полуфинал имаше четири сервис брейка в първия сет, от които Нури имаше три.

Нури реализира единствения пробив от втория сет в първия мач, когато българинът отбеляза форхенд. Уинърът от форхенд на Нури му даде преднина от 4-2 и той сервира мача с любов.

READ  Малтийският отбор по техническо плуване постига впечатляващи резултати в българското първенство

„Когато отидох да сервирам мача, си казах: „Това определено е голям сервизен мач“, каза Нури. „Бях малко нервен. Но излезе и послужи страхотно.“

Вторият поставен дует Су Уей Хсие и Елиз Мертенс победи Вероника Кудретова и Елена Рибакина със 7-6 (1), 6-3 и спечели титлата на двойки при жените. Хси и Мертенс спечелиха 414 500 долара.

Басилашвили и Нури достигат до финала в Индиън Уелс без Топ 25 Първоначално се появи NBCSports.com